Özel çiftçilik uygulamalarına dayalı sürdürülebilir ekin çiftliği planlaması için tamsayılı programlama modeli
An integer programming model for sustainable crop farm planning based on custom farming practices
- Tez No: 945414
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ULUCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çiftlik yönetiminin planlama aşaması çevresel belirsizlikler, finansal sınırlılıklar ve gıda güvenliği endişeleri nedeniyle oldukça karmaşık ve önemli sonuçları olan zor bir süreçtir. Bu süreci sezgilerine ve tecrübelerine dayanarak yönetmeye çalışan çiftçiler, yüksek girdi ve tarımsal makine maliyetlerinden kaynaklanan düşük kâr marjlarıyla yüzleşmek zorunda kalmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, tamsayılı programlama yöntemini kullanarak hem çevrsel ve ekonomik sürdürülebilirlik hem de organik çiftçilik amaçlarına hizmet eden bir ekin çiftliği planlama modeli sunmaktır. Geliştirilen model, çevresel sürdürülebilirlik ve organik çiftçilik için vazgeçilmez olan ekin nöbeti (crop rotation) uygulamalarının işlevsel gerekliliklerini hesaba katarak en uygun üretim planını seçebilmektedir. Bununla birlikte model ile, işlevsel gereklilikleri yerine getirecek olan makineleri satın alma kararına alternatif olarak, tarla işlemlerini (toprak işleme, tohum ekimi, gübreleme vb.) dışarıdan birine yaptırma anlamına gelen özel çiftçilik (custom farming) hizmeti seçeneklerini değerlendirerek yüksek makine maliyetlerini azaltmaya çalışılacaktır. Coğrafi bir konuma özgü olmayan bu model, verilerin uygun olduğu bir bölgede dört farklı senaryo kriteri açısından test edilmiştir. Bunlar sırasıyla; başlıca ürün, çiftlik büyüklüğü, sıfır/ikinci el makine ve özel çiftçilik hizmeti verme/vermeme şeklindedir. Modelin analizi sonucunda, kârlı ve kârsız ürünlerin hangi büyüklükteki çiftliklerde makine yatırımı yaparak üretmesi gerektiğinin ortaya çıkarıldığı görülmüştür. Bu sayede modelin farklı tarım ürünleri, çiftlik büyüklükleri, makine kondisyonları (sıfır/ikinci el) ve diğer çiftliklere özel çiftçilik hizmeti verme durumları karşısında esnekliğe sahip olduğu görülmektedir. Ayrıca modelin, analiz sonuçlarına dayanarak hem genel hem de tarım ürünü özelinde oluşturulabilecek tarım politikaları için de kullanılabileceği önerilerle ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning phase of farm management is a complex, impactful and difficult process due to environmental uncertanities, financial limitations amd food security concerns. Farmers who manage this process by depending on their common sense and experiences are forced to face narrow profit margins led by high input and agricultural machinery costs. The aim of this study is to present a crop farm planning model that serves both organic farming and environmental/economical sustainability purposes by using integer programming method. Proposed model is able to select optimal production plan by taking into account the operational requirements of crop rotation practices whihc is indispensable for enivronmental sustainability and organic farming. It also tries to minimize high machinery costs by evaluating custom farming service options which enables farmers have their field operarations done by an outsider. The model is not restricted to any georaphical location and it is tested on a location where data is available based on four scenario criteria: primary crop, farm size, new/used machinery and offering custom farming services or not. Analysis showed that the model is able to point out crops that is not profitable by any means and profitable crops with information regarding machinery investment that depends on farm sizes Thus, it is showed that the model is flexible in terms of different crop types, farm sizes, machinery conditions and offering custom farming services to other farms. Furthermore, it is expressed that the model can be used to develop agricultural policies for both crop-specific and general purposes by giving policy suggestions.