Otomatik toprak örnekleme makinası geliştirilmesi
Development of automatic soil sampling machine
  1. Tez No: 346594
  2. Yazar: NAİL TÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, otomatik bir toprak örnekleme makinesi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Geliştirilen makine traktöre üç nokta askı sistemi ile bağlanmakta ve 30 cm derinlikten toprak örneği alabilmektedir. Makine, toprak numunesi alımı için mekanik, hidrolik ve elektronik sistemlerden oluşmaktadır. Ayrıca sistemde örnek alınan yerin konumunu belirlemek amacıyla GPS modülü bulunmaktadır. Tarla testleri sonucunda; makinenin toprak örnekleme amacıyla kullanılabileceği saptanmıştır. Ayrıca, GPS modülü yardımıyla coğrafi konum belirlenerek örnekleme yapıldığı için veriler kullanılarak yersel değişkenlik haritalanarak incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective of this research is to develop an automatic soil sampling machine. The developed machine can be mounted to the tractor three-point linkage system and takes soil samples from a depth of 30 cm. The machine consist of mechanic, hydraulic and electronic control system to take soil samples from desired area. In addition, There is a GPS module to determine position of the soil sampling point. The developed machine can be used for taking of soil samples according to the field tests results. Also, data can be used for precision farming applications such as determining and evaluating of field spatial variability because position of sampling points can be determined by GPS module.