Toryuma seçici iyon baskılı polimerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preperation and characterization of selective thorium-ion imprinted polymer
- Tez No: 346610
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İyonik baskılamada; metil metakrilat monomer (MMA), etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) çapraz bağlayıcı ajan ve 2-tenoiltrifloro aseton(TTA)-toryum iyonu kompleksi kalıp molekül olarak kullanılarak; toryum iyonunu seçimli olarak bağlayabilen iyon baskılı polimerler hazırlanmıştır. Moleküler baskılama çalışmalarında, monomer: taslak molekül oranı 4:1 olarak çalışılmıştır. Bu çalışmada, adsorban olarak sentezlenen toryum (IV) iyonu baskılı P(MMA-co-EGDMA) polimeri iki farklı yöntemle, üç adımda sentezlenmiş ve toryum iyonu adsorpsiyonunda kullanılabilirliği incelenmiştir. Hedef iyon, adsorbandan uzaklaştırılarak geri bağlama çalışmaları yapılmıştır. Toryumun nitrat ve klorür formu ile yapılan deneylerinden, toryum iyonu adsorpsiyonunun anyondan bağımsız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Adsorpsiyon için uygun koşullar; pH 4? de ve 15 dakikalık çalkalama süresinde elde edilmiştir. Bu koşullarda elde edilen adsorpsiyon verimi %92 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ion imprinted polymer (IIP) material was prepared in two steps: (i) by forming a complex of thorium imprinted ion with thenoyltrifluoro acetone(TTA) and (ii) by thermally copolymerizing them with methyl methacrylate (MMA) as the functional monomer and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) as the cross-linking monomer in presence of benzoyl peroxide(BP) as initiator and 2-methoxy ethanol as porogen. The IIP material formed was subsequently leached with 50% (v/v) HCl to obtain leached materials which then rebind thorium ions selectively from aqueous solutions. Corresponding non-imprinted polymer (NIP) materials were also prepared under the same conditions exactly as the IIP but in the absence of the thorium ion. In this study, thorium (IV) ion imprinted polymeric particlespoly(MMA-co-EGDMA) have been synthesized as an adsorbent. Two different methods were used for this study. Optimum adsorption conditions were investigated in 4 steps. Ion binding studies were carried out by removing the thorium ions from the polymeric particles. Experiments with thorium nitrate and chloride form, have shown that the adsorption of thorium ion is independent from their anion form.In this study, optimum adsorption conditions were determined at pH 4. Adsorption studies werecarried out by ICP-OES.Adsorption efficiency was 92%.Due to the high selectivity shown by this new material for thorium ions, it has been successfully employed for the selective separation and preconcentration of thorium ions from aqueous systems. Extensive characterizations of IIP (both unleached and leached) were done using TGA, IR and BET-surface area and pore size analysis.