Üstün performanslı ticari yağlık biber çeşitlerinin geliştirilmesi I. genetik materyalin toplanması ve verim ile bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
The development of high performance commercial pepper varieties I. the collection of genetic material and determination of yield and some quality characteristics
  1. Tez No: 346611
  2. Yazar: SERKAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışma 2011 üretim yılında Balıkesir ili merkez ilçeye bağlı Ovaköy lokasyonunda yürütülmüştür. 2010 yılında Balıkesir, Bursa ve Çanakkale bölgelerinde temin edilen 64 adet populasyon ve ülkemizde yetiştiriciliği yapılan 5 adet ticari çeşit incelenmiştir. Çalışmada biber için yayınlanmış olan UPOV özellik belgesinde yer alan 37 özellik bakımından tüm bitkiler incelenmiştir. Karakterizasyon çalışması her populasyon için 50 bitkide yapılmış ve değerlendirme sonuçları 50 bitki ortalamasına göre verilmiştir. İncelenen özelliklerin istatistiki değerlendirmeleri SPSS (16.0) paket programı kullanılarak yapılmış olup Duncan testine göre örnekler gruplandırılmıştır. İncelen populasyonlar arasından 55 numaralı populasyon bitki başına ve toplam verim özellikleri ile şahit çeşitlerin üzerinde değerlere ulaşmış ve daha sonraki çalışmalar için ümitvar bir populasyon özelliği göstermiştir. Çalışmada incelenen karakterlerin minimum, maksimum ve ortalama değerleri belirlenmiş ve bu değerler istatistiki açıdan ele alınmıştır. Yapılan morfolojik karakterizasyon dahilinde ülkemizin gen kaynaklarında kapya (yağlık) biber populasyonları açısından büyük çeşitlilik bulunduğu araştırma sonuçları ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Working was carried out in the year 2011 in the location of Ovaköy, connected to the central district of city Balıkesir. In 2010, 64 pieces of population, provided from the area of Balıkesir, Bursa and Canakkale and 5 pieces of commercial varieties, which are grown in our country, had been studied. In trial, all the plants were examined in terms of 37 features, which are published in the UPOV specification sheet for pepper. Characterization studies were made for each population in 50 plants and evaluation results were given according the average of 50 plants. Statistical evaluations of exemined features were made by using SPSS (16.0) package program and the samples are grouped according to Duncan test. Population of 55 has reached higher values for total yield and yield per plant than the other populations in the survey and it shows its a suitable population for further studies. Minimum, maximum and average values of the Characters, exemined in the survey, were determined and these values were approached statistically. In genetic resources of our country, within the morphological characterization, it is set forth that there is a large variety in terms of capia (yağlık) in populations of pepper through the research results.