Hidroksiürenin 99mTc ile işaretlenmesi ve radyofarmasötik potansiyelinin incelenmesi
Radiolabeling of Hydroxyurea with 99mTc and investigation its radiopharmaceutical potential
- Tez No: 346609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı; lösemi, orak hücreli anemi, HIV, sedef hastalığı, trombositemi ve çeşitli neoplastik hastalıkların tedavisinde kullanılan antineoplastik bir ilaç olan hidroksiürenin [99mTc(CO)3]+ koru ile radyoişaretlenmesi ve oluşan 99mTc(CO)3-Hidroksiüre (99mTc(CO)3-HU) kompleksinin biyolojik davranışının in vivo olarak incelenmesidir. Ticari adı HYDREA(500mg) olan kapsül formundaki ilaçtan etken madde hidroksiüre saflaştırılmış ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemi ile kalite kontrol çalışmaları yapılmıştır. [99mTc(CO)3]+ koru literatürdeki yöntem ile elde edilmiş ve [99mTc(CO)3]+ koru için TLRC ve HPLRC yöntemleri ile kalite kontrol çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra hidroksiüre [99mTc(CO)3]+ koru ile radyoişaretlenerek, oluşan 99mTc(CO)3-HU kompleksinin kalite kontrol çalışmaları TLRC ve HPLRC yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. 99mTc(CO)3-HU kompleksinin radyoişaretleme verimi 98.43±2.29 olarak bulunmuştur. Elde edilen 99mTc(CO)3-HU kompleksi için farklı zaman aralıklarında yapılan stabilite çalışmalarında kararlılığını 24 saat süresince % 96 oranında koruduğu gözlenmiştir. Kompleksin deneysel logP değeri -2.77±0.07 olarak bulunmuştur. 99mTc(CO)3-HU kompleksinin biyolojik aktivitesinin belirlenmesi için in vivo olarak erkek Wistar Albino sıçanlar üzerinde biyodağılım çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre 99mTc(CO)3-HU kompleksinin hızlı bir farmakokinetik gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bilgilerin, 99mTc(CO)3-HU kompleksinin bir görüntüleme ajanı ve ribonükleotid redüktaz enzimini (RNR) inhibe etme yoluyla selektif olarak DNA sentezini engelleyen bir radyokemoterapötik ajan olarak kullanılmasına katkısı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to radiolabel hydroxyurea, which is an antineoplastic drug used for the treatment of leukemia, sickle cell disease, HIV, psoriasis, thrombocythemia and various neoplastic diseases, with [99mTc(CO)3]+ core and to examine biological behavior of 99mTc(CO)3-Hydroxyurea (99mTc(CO)3-HU) complex in vivo. The active ingredient hydroxyurea was obtained by purification of the capsule form drug, commercially named as HYDREA(500mg) and the quality control studies were performed by High Performance Liquid Chromatography (HPLC) method. [99mTc(CO)3]+core was obtained using the method in the literature and quality control studies were performed by TLRC and HPLRC methods. Then, radiolabeling of hydroxyurea with [99mTc(CO)3]+core was provided. The quality control studies of the 99mTc(CO)3-HU complex was performed by TLRC and HPLRC methods and radiolabeling yield was found as 98.43±2.29. As a result of the stability studies of the obtained 99mTc(CO)3-HU complex, it was observed that the compound had preserved its stability for 24 hours at the rate of %96. The experimental logP value of the complex was calculated as -2.77±0.07. In order to determine in vivo biological activity of the 99mTc(CO)3-HU complex, biodistribution studies were performed on Wistar Albino rats. According the data obtained in this study, it has been determined that 99mTc(CO)3-HU complex has shown a rapid pharmacokinetics. It was tought that the knowledge achieved in this study would contribute to using 99mTc(CO)3-HU complex as an imaging agent and as a radiochemotherapeutic, which inhibits the DNA synthesis selectively, by inhibiting ribonucleotide reductase enzyme (RNR).