İnce ve eğrisel şerit yapıdaki tabakalı geometriden iki boyutlu saçınım probleminin incelenmesi
Analysis of two dimensional scattering problem of thin, arbitrary-profile layered geometry
- Tez No: 346613
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AVGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektromanyetik saçınım problemi haberleşme ve radar sistemlerinde sıklıkla karşılaşılan bir konudur. Askeri uygulamalarda da hedef olan cisimlerin gizlenmesi ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Haberleşme sistemlerinde de antenlerin radyasyonu ve radyasyon karakteristiklerini belirlemede saçınım problemleri karşımıza çıkar. Bu çalışmada konik kesitli, silindirik yapılardan elektromanyetik saçınım problemi incelenmiştir. Elektriksel olarak ince bir geometriyi E polarize kompleks bir kaynak aydınlatmıştır. Elektromanyetik sınır şartları kullanılarak integral denklemleri oluşturulmuştur. Analitik regülarizasyon metodu hesaplama için kullanılmıştır. İlk olarak integral denklemleri ayrık Fourier ortamına aktarılmış, daha sonra bu denklemler Ters Fourier ve Riemann Hilbert Problemi teknikleriyle çözülmüştür. Metodun doğruluğunu kanıtlamak için diğer yaklaşık metotlarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Farklı parametreler kullanılarak radyasyon desenleri, direktivite, bağıl direktivite hatası, akım yoğunlukları, akım hataları grafikleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic scattering is a popular topic in telecommunications and radar systems. There are also several studies in military applications to prevent targets being detected. In telecommunication applications, it is also used to find radiation characteristics of antennas and signal variation in complex environments. In this study, scattering from a conic section, cylindrical layer geometry is analysed. Electrically thin geometry is illuminated by an E polarized complex source. Integral equations were constructed using boundary conditions. Analytic regularization method was used for calculation. First, the integral equations are converted into the discrete Fourier transform domain and then they are solved by the Fourier inversion and Riemann Hilbert Problem (RHP) techniques, respectively. Other approximate techniques were also utilized to compare the accuracy of the technique. Radiation characteristics, directivity, relative directiviy error, current densities, error in current densities figures were plotted using various parameters.