Damla sulama sistemlerinde kullanılan bazı ekipmanların İzmir ilindeki imalat ve pazarlama durumu
Manufacturing and marketing situation several equipments used in drip irrigation systems, in the province of İzmir
- Tez No: 346620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜRDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde; 2011 yılında İzmir ilindeki damla sulama sistemleri imalatı yapan firmaların durumu ve sorunları konusunda anket çalışması yapılmıştır. Bu amaçla 10 adet damla sulama borusu ve 5 adet sulama filtreleri üretimi yapan toplam 15 firma ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada; firmaların genel yapısı; üretim özellikleri, satış ve satış sonrası hizmetleri, Ar-Ge çalışmaları, karşılaşılan sorunlarla ilgili bilgiler elde edilmiş ve konuya ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucunda, sektörde yaşanan sorunlar tespit edilmiş ve konuya ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Buna göre; firmalarda kalifiye eleman problemi bulunmakta olup, bir çok firma modern donanımlardan yoksundur. Siparişe yönelik üretim yapan firmalarda kapasitelerinin ancak yarısını kullanabilmektedirler, firmaların çoğu TSE ve ISO belgelerine sahiptirler. Çözüm önerisi olarak; ? Sektör-Üniversite işbirliği geliştirilmelidir. ? Yeni petrokimya tesisleri kurulmalıdır. ? Ar-Ge çalışmaları arttırılmalıdır. ? TSE?nin denetim anlayışı revize edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the survey was conducted to determine situations and problems of the firms that manufacture drip irrigation equipments in Izmir province in 2011. For this purpose, 10 companies producing drip irrigation pipe and 5 companies producing irrigation filters questionnaire carried out total 15 producers. The survey results were evaluated on the basis of structure, production characteristic, sales and after sales service, research and development studies, problems and related measures. As a result of evaluation carried out sector problems have identified and solutions are given. It was found that employees aren?t qualified, the businesses usually lack of sufficient infrastructure needed for modern production techniques, the production continues as long as there is an order no significant production takes place for stock, approximately half of the capacity has been used and the most of firms have got Turkish standart Institute and International Organization of Standardization certificate. Some of solution proposals : ? Sector-University cooperation must improve ? New petrochemistry plant must install ? Increase R&D works ? TSE should be revised audit approach