Menengiç (Pistacia terebinthus) özütünün sazan (Cyprinus carpio, 1758 L.) balıklarının hematolojik ve serum biyokimyasal parametreleri üzerine etkileri
The effect of terebinth (Pistacia terebinthus L) extracts on carp s (Cyprinus carpio L ) hematological and biochemical parameters
- Tez No: 346636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında; menengiç (Pistacia terebinthus) meyvelerinden elde edilmiş etanol özütlerinin Sazan balıklarında hematolojik ve serum biyokimyasal parametreler üzerine olası olumlu ya da olumsuz etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Sazan balıklarında akut fazda menengiç uygulaması sonucu kontrol grubuna göre hematolojik parametrelerden; total lökosit (WBC), trombosit (Thr) sayılarında azalma ve Eritrosit (rbc), Hemoglobin (Hb), Hematokrit (Hct), ortalama eritrosit hacmi (MCV) ve ortalama eritrosit hemoglobini (MCH) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to present the possible positive or negative effects of the ethanol extracts obtained from the fruits of terebinth (Pistacia terebinthus) on haematological and biochemical parameters of carp. As a result of applying acute phase terebinth to carp and when compared to the control group, it is seen that there was a decrease in the numbers of total white blood cell (WBC), platelets (Thr) and a statistically significant increase in red blood cell (RBC), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct), mean corpuscular volume (MCV) and mean corpuscular hemoglobin (MCH) values.