Suda çözünebilir tuzlarla kirlenmiş doğal yapı taşlarının bentonit ile temizlenmesi
Cleaning natural buildings damaged by water-soluble salts by bentonites
  1. Tez No: 346690
  2. Yazar: NEŞE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Taş ile inşa edilen tarihi eserler hava kirliliğine ve çeşitli tuz etkilerine maruz kaldığında bünyelerinde zararlı tuzlar birikmektedir. Bu tuzlar taşın bazı özelliklerini olumsuz yönde etkilemekte ve tarihi eserin zamanla büyük hasar görmesine yol açabilmektedir. Bu durumun önlenmesi için taşın bünyesindeki tuz birikimlerini azaltmak hatta yok ederek taşın ömrünü uzatmak mümkün olmaktadır. Bu çalışmada, likit kıvamda hazırlanan bir kil türünün taşın bünyesine yapay olarak verilen çeşitli tuzları temizlemeye olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla yüksek plastisite özelliğine sahip kil, andezit türü taştan Sodyum Klorür (NaCl), Magnezyum Sülfat (MgSO4), Sodyum Sülfat (Na2SO4) tuzlarını uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Çalışmada andezit türü taş örneği Erzurum yöresinde mevcut tarihi eserlerinin çeşitli bölümlerinde yaygın olarak kullanıldığından dolayı seçilmiştir. Kil lapası ile temizleme uygulamasında en fazla hasar Na2SO4 tuzu ile kirletilen andezit taş numunelerinde en az hasar ise MgSO4 tuzu ile kirletilen andezit taş numunelerinin temizlenmesinde meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
When the historical buildings built by stones expose to various salt effects and air pollution detrimental salts are accumulated in their structures. Those salts effect the some features of the stone negatively and give rise to damaging drastically the historical building. In order to stop the damage it is possible to prolong stone life by decreasing or even sweeping away the salt accumulations in the structure of the stone. In this study the cleaning effect of bentonite clay prepared in liquid consistency on various salts absorbed in stone structure is investigated. For this aim the bentonite clay that has higher plasticity features is used in order to remove the salts of Sodium Chloride (NaCl), Magnesium Sulphate (MgSO4) and Sodium Sulphate (Na2SO4) from andesite type stone. In the study andesite type is chosen as it is used prevalently in various places of the historical buildings located in Erzurum area. The most damages in clay pulp practice are occured in the andesite stone samples that are polluted by Na2SO4 and the less damage are occured in the andesite stone samples polluted by MgSO4 salt.