Tavuk etlerinde Salmonella spp'nin immunomanyetik separasyon ve geleneksel yöntem kullanılarak belirlenmesi
Determination of Salmonella spp. in chicken meats using immuno magnetic separation and conventional method
  1. Tez No: 346696
  2. Yazar: MEHMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada tavuk etlerinde Salmonella spp. varlığını araştırmak amacıyla geleneksel yöntem (ISO 6579) ve immünomanyetik separasyon (IMS) yöntemi kullanılmıştır. İmmunomanyetik separasyon ve geleneksel yöntemde kullanılan XLD ve XLT4 agar seçici katı besiyerleri, hem de geleneksel yöntemde kullanılan RVB ve SCB selektif zenginleştirme sıvı besiyerleri izole edilen Salmonella spp. pozitif sonuçlar açısından değerlendirilmiştir. 30 tavuk parçası örneğinin (10 ciğer, 10 göğüs, 10 baget) 16?sından (%53,3) Salmonella spp. izole edilmiştir. Analiz bulguları sonucunda IMS yöntemiyle 30 örneğin 13?ü (%43,3), geleneksel yöntem ile 15?i (%50) Salmonella spp. pozitif olarak bulunmuştur. Bunun yanısıra, geleneksel yöntemle Salmonella spp. belirlenemeyen 1 örnek IMS yöntemiyle pozitif bulunurken, IMS yöntemiyle belirlenemeyen 2 örnek geleneksel yöntemle pozitif bulunmuştur. Geleneksel yöntemin hassasiyeti %93,75 iken, IMS yönteminin hassasiyeti %81,25 olarak belirlenmiştir. Geleneksel yöntemin selektif zenginleştirme basamağında kullanılan RVB sıvı besiyeri, SCB besiyerinden daha etkili olmuştur. Her iki yöntemde Selektif katı besiyeri olarak kullanılan XLD ve XLT4 agar arasında çok önemli bir fark görülmezken, hem IMS hem de geleneksel yöntemde XLD agarın daha etkili olduğu görülmüştür. İzole edilen Salmonella spp. API 20E biyokimyasal test kitiyle %99,9 olasılıkla doğrulanmış, API 20E test kitinin geleneksel biyokimyasal doğrulama testlerine göre %100 hassasiyet gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca tavuk eti örneklerinde Toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB), maya-küf, psikrotrof bakteri, koliform bakteri, Enterecoccus sayımı da yapılmıştır. Tavuk ciğeri, göğsü sırasıyla TAMB sayısı 7,35 log kob/g, 7,39 log kob/g, psikrotrof bakteri sayısı 6,52 log kob/g, 6,51 log kob/g, koliform bakteri sayısı 3,26 log kob/g, 3,19 log kob/g, maya-küf sayısı 6,23 log kob/g, 7,43 log kob/g seviyesinde belirlenmiştir. Bagetlerde yıkama sıvısı (100 ml) dikkate alınarak TAMB 9,81, psikrotrofik bakteri 8,32, koliform bakteri 5,67, maya-küf 7,50 log kob/baget şeklinde belirlenmiştir. Toplam 30 tavuk parçasından 13 (%43) tanesinde Enterecoccus spp. İzole edilmiştir. Tavuk ciğerinde 3 (%30) , tavuk göğsünde 4 (%40) ve tavuk bagetinde 6 (%60) örnekten pozitif sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conventional (ISO 6579) and immunomagnetic separation (IMS) methods were used for the investigation of presence of Salmonella spp. in chicken meat samples. XLD and XLT4 selective agars that used in immunomagnetic separation and conventional methods were compared in terms of positive results. RVB and SCB selective enrichment broths that used in conventional method were also evaluated. Salmonella spp. were isolated as positive in the 16 of 30 (53.3) chicken meat samples (10 baguettes, 10 livers, 10 chests). As a result of the analysis, Salmonella spp. were found positive in the 13 of 30 (43.3%) samples by IMS method and in the 15 of 30 (50%) samples by conventional method. Also, Salmonella spp. not determined in one sample by conventional method while, were as positive by IMS method. Conversely, Salmonella spp. were found positive in two samples by conventional method that not found by IMS. Sensitivity of the conventional method which was determined as 93.75%, whilst sensitivity of the IMS method was determined as 81.25%. RVB that used for selective enrichment step of the conventional method and it was more effective from than SCB. There was not a significant difference between the XLD and XLT4 agar that used as a selective solid medium for both methods. But, XLD agar was found more effective in both methods. Isolated Salmonella spp. were identified 99.9% probability using API 20E biochemical test kit and this kit showed 100% accuracy according to conventional identification method. Furthermore, total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), yeast-mold, psychotropic bacteria, coliform bacteria and Enterococcus spp. were counted in chicken meat samples. The count of TAMB 7.35, 7.39 log cfu/g, the count of psychrotrophic bacteria 6.52, 6.51 log cfu/g, the count of coliform bacteria 3.26, 3.19 log cfu/g, the count of yeast-mold 6.23, 7.43 were determined in chicken liver, chicken chest, respectively. On the other hand, the counting results (TAMB 9.81, psychrotrophic bacteria 8.32, coliform bacteria 5.67, yeast-mold 7.50 cfu/b) in the chicken baguettes were determined considering rinsing water (100 ml). Enterecoccus spp. were isolated in the 13 of the total 30 (43%) chicken meat samples. Enterococcus spp. were isolated in the 3 (30%) chicken liver, 4 (40%) chicken chest and 6 (60%) chicken baguette.