Bazı potansiyel biyoaktif bileşiklerin kütle soğurma katsayıları, etkin atom numaraları, atomik tesir kesitleri ve foton kuvvetlendirme faktörlerinin incelenmesi
Investigation of mass attenuation coefficients, effective atomic numbers, atomic cross sections and photon buildup factors of some potential bioactive compounds
  1. Tez No: 346697
  2. Yazar: ZEYNEP GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı, bazı potansiyel biyoaktif bileşiklerin (Seri I-V) kütle soğurma katsayıları, etkin atom numaraları ve atomik tesir kesitlerinin 8,04-59,54 keV enerji aralığında foton uyarması ve HPGe dedektör kullanılarak deneysel olarak ölçülmesidir. Seri I-IV mono Mannich bazları olup kimyasal adları 1-aril-3-(fenetilamino (Seri I)/ dibenzilamino (Seri II)/ morfolino (Seri III)/ 4-metilpiperazino (Seri IV))-1-propanon hidroklorür (Seri I-III) veya dihidroklorür (Seri IV)'dür. Seri V ise aril metil keton p-amino sülfonil fenil hidrazon kimyasal yapısındadır. Aril grupları fenil ve sübstitue feniller, tiyenil ve furfuril olarak değiştirilmiştir. Bu bileşiklerin foton kuvvetlendirme faktörleri teorik olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçların medikal onkolojide ilaç adayı yeni bileşiklerin geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, mass attenuation coefficients, effective atomic numbers, atomic cross-sections of some potential bioactive compounds (Series I-V) have been measured experimentally by photon excitation at 8,04-59,54 keV energy range and using HPGe detector. Series I-V are 1-aryl-3-fenethylamino (Series I), dibenzylamino (Series II), morpholino (Series III), 4-methylpiperazino (Series IV)-1-propanone hydrochloride (Series I-III) and dihydrochloride (Series IV). Series V is aryl methyl ketone p-amino sulphonyl phyenyl hydrazone. The photon buildup factors of these compounds have been calculated theoretically. Consequently, it is thought that the results obtained in this study would allow the development of drug candidate new coumpounds in medical oncology.