Dizel-biyodizel karışımlarının depolanması esnasında bazı şiddet özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some violence properties during storage of diesel-biodiesel mixtures
  1. Tez No: 562673
  2. Yazar: HÜLYA ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Biyodizel, hayvansal ve bitkisel yağlardan üretilip, yenilenebilir, çevreyi kirletmeyen, kolay bozunabilen, dizel yakıtı için alternatif bir yakıt olarak öngörülmektedir. Bu çalışmada ayçiçeği yağından üretilen biyodizel, dizel yakıtla farklı oranlarda karıştırılmış (oransal olarak motorinle B5, B20, B40 ve sıcaklık baz alınarak 3°C ve 10°C'de B20 hazırlanmış) ve bu karışımlar farklı depolama koşullarında 120 gün boyunca karıştırılmadan bekletilmiştir. Karışımların bulunduğu tankların alt ve üst kısımlarından alınan numunelerin yoğunluk, kinematik viskozite, kalori, parlama noktası ve bulutlanma noktası gibi şiddet özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, üretilen biyodizel ve karışım yakıtlarının, yakıt özelliklerinin standart sınırlar içerisinde olduğu gözlenmiştir. İncelemeler neticesinde tanklar içerisinde kısmi ayrılmalar meydana gelmiştir. İncelenen parametreler değerlendirildiğinde, biyodizel-dizel karışımlarının 4 aya kadar depolanması durumunda daha büyük molekül zincirlerine sahip biyodizel bileşenlerinin yerçekimi etkisi ile önemli ölçüde tankın tabanında toplandığı ve buna paralel olarak petrol esaslı dizel yakıtı ise daha az yoğun olduğu için tankın daha üst seviyelerinde toplandığı gözlemlenmiştir. Dizel-biyodizel karışımlarının bir arada depolanması teknik bir problemdir. Bu çalışmada karışım esnasında değişebilen fiziksel özelliklerin ne derece etkili olduğu ortaya konulmaktadır. Ayrıca, alınması gereken tedbirler konusunda kısmı anlamda fikirler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is produced from animal and vegetable oils and is considered as an alternative fuel for renewable, non-polluting, easily degradable diesel fuel. In this study, biodiesel produced from sunflower oil was mixed with diesel fuel in different proportions (proportionally based on B5, B20, B40 and temperature based on 3°C and 10oC B20), these mixtures were kept for 120 days under different storage conditions. The intensity, kinematic viscosity, heating value, flash point and cloud point of the samples were examined with the samples from top and bottom of the tanks. Taking into account the changes in these parameters, the separation level of biodiesel from petroleum based diesel fuel from biodiesel-diesel mixtures kept under different storage conditions was investigated. According to the results of the research, it was observed that the biodiesel and mixture fuels produced were within the standard limits. As a result of the investigations, partial separations occurred in the tanks. When the investigated parameters were evaluated, it was observed that when biodiesel-diesel mixtures were stored for up to 4 months, biodiesel components with larger molecular chains were collected at the bottom of the tank with the effect of gravity, and parallel to this, oil-based diesel fuel was collected at higher levels of the tank.Combined storage of diesel-biodiesel mixtures is a technical problem. In this study, it is shown how effective physical properties can be changed during mixing. In addition, it gives some partial ideas about the measures to be taken.