Yandere ıslahında DSİ'nin uyguladığı etüd, proje yapım ve bakım esasları
- Tez No: 50838
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL GÖRCELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZ DSÎ Genel Müdürlüğü 'nün kuruluşunu takip eden yıllarda inşa edilen taşkın kontrol tesislerinin, doğal dengesi bozulmuş yukarı havzalardan gelen taşkın ve sediment zararlarını önleyemediği tespit edilmiştir. Bunun üzerine yandere ıslah çalışması gerekli görülmüş ve 1956 yılında erozyon kontrol birimi kurulmuştur. 1958 yılında bu birim etüt çalışmalarına başlamıştır. Bu tarihten itibaren etüt konusu edilen yandere yukarı havza kontrolü çalışmaları, Erozyon ve Rüsubat Kontrolü Şube Müdürlüğünce, seri istikşaf, istikşaf, planla ma kademesinde etütler ve uygulama olarak yapılmaktadır. Uygalama çalışmaları, proje, yapım ve bakım olarak gruplandırılmaktadır. 1958-1993 yılları arasında ülke topraklarının yaklaşık %5.5* 1ni kapsayan 4290148 ha. alan,yukarı havza ıs lahı açısından ön inceleme veya planlama aşamasında etüt edilen yandere hav zaları 938 adet projede toplanmıştır. Bu projeler, yerleşim yerlerinin, DSÎ ve diğer kamu tesislerinin, taban tarım arazilerinin korunması şeklindeki önce lik sırasına göre yapılmaktadır. Erozyon ve rüsubat kontrol tesisleri yıkıcı etkilere maruz kaldıkları için bakım-onarım işlerine daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Yandere ıslah çalışmalarının daha verimli olabilmesi için, DSİ Genel Müdürlüğü'nün, Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü ile ortak projeler üretmeye ve havzalarda koordineli çalışmalara aöırlık vermesi gerekmektedir. ABSTRACT APPLICATIONS OF DSİ (GENERAL DIRECTORATE OF STATE HYDRAULIC WORKS SERVICE) ON INVESTIGATION, PLANNING, CONSTRUCTION AND MAINTENANCE OF UPSTREAM WATERSHED TREATMENTS The flood control facilities, which were constructed by DSI (General Di rectorate of State Hydraulic Works Service} in the following years of its foun dation, have been claimed to be insufficient to prevent floods and sediment ha zards from upstream basins of which natural state was spoilt. On this occasion the necessity of upstream treatments has been realized and an erosion control unit was founded in 1956. This unit started its problem-oriented surveys in 1958. From this date on, a sub-stream (tributary) watershed has been conside red as the subject of problem-oriented surveys. Upstream watershed control studieds of a tributary-stream is realized as immediate reconnaissance and studies in planning and application stages. Application studies are grouped as projecting, constructing and reviewing. In the years between 1958 and 1993, 4290148 ha land, about 5.5% of country's soil, had been investigated in reconnaissance and planning stages, and the investigated eroded land of tri butary-stream basins were put together in 938 projects. These projects were prepared in the order of priority for protecting settlements, DSI and other public establishments and agricultural lands. Since erosion and sedimentation control structures face with destructive effects, it is necessary to give pri ority to caring and mending (maintenance) applications. To increase produc tivity in upstream watershed development measures, DSI (General Directorate of State Hydraulic Works Service) should co-operate with the General Directo rate of Afforestation and Erosion Control of the Ministery of Forests 1n or der to realize collective and coordinated watershed projects.
Özet (Çeviri)