Delaminasyon uygulanan sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe deneyine karşı sergiledikleri davranışların incelenmesi
Investigation of the behavior of delamination-applied sandwich composites under low-velocity impact
- Tez No: 995885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KEMİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Platformları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, düşük hızlı darbe deneyleri uygulanan sandviç yapıların delaminasyon etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sandviç yapılar, genellikle yüksek taşıma kapasitesine sahip olmalarına rağmen, darbe etkisi altında delaminasyon gibi mekanik hasarlara eğilimlidir. Bu çalışmada, delaminasyon uygulanmış malzeme üzerinde darbe testleri yapılmış ve hasar gelişim süreçleri gözlemlenmiştir. Deneyler, özellikle darbe enerjisi, darbe konumu ve delaminasyon etkisi parametrelerini karşılaştırarak malzemedenin enerji absorpsiyonunu değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bu tezde, cam fiber takviyeli, bal peteği çekirdekli ve köpük dolgulu sandviç kompozit malzemenin delaminasyon direnci detaylı şekilde ele alınmıştır. Darbe testi sırasında, hasarsız numunelerde katmanlar arasındaki bağların zayıfladığı ve bu zayıflamanın delaminasyona yol açtığı ve çatlakların oluştuğu, delaminasyonlu numunelerde ise hasarın delaminasyon bölgesinde genişlediği gözlemlenmiştir. Delaminasyonun, yapıların taşıma kapasitesini önemli ölçüde düşürdüğü ve enerjiyi emme kapasitesini azalttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, düşük hızlı darbe etkisi altında sandviç yapıların delaminasyonunu minimize etmek için tasarım iyileştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of delamination in sandwich structures subjected to low-velocity impact tests. Although sandwich structures generally possess high load-bearing capacity, they are susceptible to mechanical damage such as delamination under impact loads. In this study, impact tests were performed on specimens with pre-existing delamination, and the damage development mechanisms were observed. The experiments were designed to evaluate the energy absorption characteristics of the material by comparing the parameters of impact energy, impact location, and the presence of delamination. This thesis provides a detailed investigation of the delamination resistance of glass fiber-reinforced sandwich composites with honeycomb cores and foam filling. During the impact tests, it was observed that in undamaged specimens the interlayer bonds weakened, leading to delamination and crack formation, whereas in delaminated specimens the damage propagated within the delamination region. It was determined that delamination significantly reduces the load-bearing capacity of the structures and decreases their energy absorption capability. In conclusion, design improvements are proposed to minimize delamination in sandwich structures subjected to low-velocity impact loading.