Dolgu malzemesi özellikleri, dolgu geometrisi ve çalışma şartlarının dolgulu dişteki gerilme dağılımına etkisinin sonlu eleman yöntemiyle (SEY) incelenmesi
The evaluation of effect on stress distribution of filling materials properties, cavity geometry and study conditions in filled tooth using finite element methods (FEM)
- Tez No: 346736
- Danışmanlar: PROF. DR. SADRİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Diş çürüğü mikrobiyal (mikroorganizmaların neden olduğu) ve yıkıcı bir hastalıktır. Bununla birlikte, diş çürüğü dolgu ile tedavi edilebilir. Dolgu yapımında farklı dolgu geometrileri ve dolgu malzemeleri kullanılabilir. Günümüzde hem diş hekimliği hem de makine mühendisliği alanlarında diş ve dolgu konusu ile ilgili bilgisayar destekli sayısal çalışmalar oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmada bir insan büyük azı dişi modellenmiştir. Model üzerinde farklı dolgu geometrileri (sınıf 1 ve 2 kavite), farklı dolgu malzemeleri (kompozit rezin, amalgam ve cam iyonomer), farklı termal yükler (5 ve 55°C) ve farklı mekanik yükler (mekanik tekil yük dik ve mekanik yayılı yük dik) faktörlerinin gerilme dağılımına etkisi sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ANSYS-WORKBENCH programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; gerilme analizi verileri üzerinde, dolgu malzemesi ve mekanik yük faktörlerinin istatistiksel olarak önemli bir farklılık yaratmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte, gerilme analizi verileri üzerinde dolgu geometrisi ve termal yük faktörlerinin istatistiksel olarak önemli bir farklılık meydana getirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental caries is progressive and microbial a disease. However, dental caries can be treated by filling. Different filling materials and cavity geometries can be used for filling. Today, computer-aided numerical studies relating to the teeth and fillings have gained considerable importance in both mechanical engineering and dentistry. A human molar tooth modeled in this study. The effect on stress distribution of different cavity geometry (class I and II), different filling materials (composite resin, amalgam and glass ionomer), different thermal load (5 and 55°C) and different mechanical load factors (mechanical singular load-perpendicular and mechanical distributed load-perpendicular) was analyzed using finite element model by ANSYS-WORKBENCH program. The obtained data were evaluated statistically. As a result of the evaluations, no statistically significant difference was found the effect on stress distribution of filling material and mechanical load factors. However, statistically significant difference was detected the effects on stress distribution of cavity geometry and thermal load factors.