Ultrasesin suda çözünen polimerik malzemelere etkisi
The effect of ultrasound in water soluble polymeric materials
  1. Tez No: 346759
  2. Yazar: ŞAHİN ALTAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, suda çözünebilen Poli dially dimetil amonyum hidroklorür (Poli-DADMAC) çözeltisine ultrases uygulanıp, çözelti içerisindeki polimerlerin bağlarının kırılması incelenmiştir. Çok sayıda monomerin oluşturduğu uzun polimer molekülü bir zincire benzediği için, polimer zinciri olarak da adlandırılır. Polimer zincir kırılmasının nasıl olduğu hala tartışma konusu olup kırılmanın, ultrasesin uygulanmasıyla ortaya çıkan kavitasyonun meydana getirdiği hidrodinamik kuvvetlerden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Kimyasal bağların kırılması sırasında polimerlerin molekül ağırlığı azalır. Bu azalma sonsuza kadar sürmez. Limit bir molekül ağırlığına yaklaşır ve bu şekilde polimerlerin molekül ağırlıkları azaltılır. Molekül ağırlığının değişmesiyle polimer çözeltisinin viskozitesi de değişir. Bu şekilde polimerlerin molekül ağırlığı ve viskozite değerleri azaltılabilir, yani kontrol edilebilir. Ultrasonik zincir kırılması sırasında molekül ağırlığının değişimini açıklamak için teorik modellemeler yapılmıştır. Molekül ağırlığının zaman içindeki değişimi incelenirken, molekül ağırlığı ölçümünün uzun zaman almasından dolayı deneylerde sıralı örnekleme tekniği kullanmak zor olmuştur. Araştırmacılar bu zorluktan dolayı sürekli izleme yöntemini geliştirerek molekül ağırlığının değişimini ve viskoziteyi, çözeltide hacim kaybı olmaksızın izlemişlerdir. Bu çalışmada, ultrasonik Poli - DADMAC zincir kırılmasına çözelti içindeki tuz konsantrasyonunun etkisi incelenmiştir. Çözelti içindeki tuz konsantrasyonu arttıkça ultrasonik zincir kırılması verimi azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, water-soluble Polidially dimethyl ammonium hydrochloride (poly-DADMAC) polymer solution is applied ultrasound, degradation of polymers in solution was investigated. A long chain polymer molecules of numerous monomers to resemble, referred to as polymer chain. Still subject of discussion is how to break the polymer chain scission, ultrasound cavitation caused by hydrodynamic forces the resulting due to the application is accepted. Ideally result of breaking the bonds between polymers or monomers does not occur in the side chain reactions. During the molecular weight is reduced breakage of chemical bonds, this reduction will not last forever. A molecular weight approaches and thereby limit polymer molecular weights are reduced. The change in molecular weight of the polymer solution viscosity changes. Polymer molecular weight and viscosity can be reduced in this way, so can be controlled. During the molecular weight of the chain breaking Ultrasonic theoretical models have been proposed to account for the change. Investigating measurement of molecular weight, molecular weight change over time due to its long-time experiments has been difficult to use sequential sampling technique. Researchers have developed the method of continuous monitoring due to difficulties in this change in molecular weight and viscosity in solution followed without any loss of volume. In this study, continuous tracking method by applying ultrasound to polymers in solution polymer molecular weights, thereby monitoring changes in viscosity compared with other known methods.