Çok amaçlı salonlarda oluşan akustik sorunların incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 34679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırma tezinin konusu, hacim akustiğinin belli bir amaca göre düzenlendiği salonların, çok amaçlı olarak kullanılması durumunda, dinleyicilerin bu farklı etkinliklerden yararlanmala rında ortaya çıkan sorunların ne olduğunun belirlenmesi ve salon biçim ve büyüdüklerinin bu sorunları ne şekilde etkilediğinin saptanmasıdır. Bu saptamalar yapılırken, klasik hacim akustiği ve müzikal akustik ölçütlerden yararlanılmıştır. Örnek olarak seçilen farklı biçim ve büyüklüklere sahip salonların hacim akustiğinin, işlevler den birine göre düzenlendiği durumda, diğer işlevlerin bundan nasıl etkilendiği, hem klasik ha cim akustiği ölçütleri hem de müzikal akustik ölçütler açısından incelenmiştir. Öte yandan, bu işlevlerin salon biçim ve büyüklükleri açısından da bir değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan bu incelemelerin sonucunda, hacim akustiğinin belli bir amaca göre düzenlendiği sa lonların, çok amaçlı olarak kullanılması durumunda, salonda gerçekleştirilen işlevlerin hiçbi rinden, düzgün şekilde yararlanamadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Buna karşın birbirine göre da ha iyi olan durumların da olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, salon biçim ve büyüldüklerinin de, ya pılan etkinlikleri önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. iv -
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this Research Study is to determine what kind of problems the spectators encounter should the halis in which the spatial acoustics is arranged for a specific propose are used for multi purpose activities, and now the size and shapo of the halls affect such problems. During such a determination, the classical spatial acoustics and musical acoustics have been used. Where the spatial acoustics of the halls in different size and shape, selected as sample, is arranged to one of the functions, it has been determined now the other functions have been affected by such an arrangement in terms of both classical spatial acoustic and musical acoustic criteria. On the other hand, a determination of these functions have been carried out as to size and shape of the hall. As a result of these determinations, it has been concluded that whore the halls in which the spatial acoustics is arranged for a specific purpose are used multl purposely, none of the functions performed in the hall is not utilized properly. However, it has been determined that there have been positions being better than other. Furthermore, it has been ascertained that the size and shape of a hall has affected the performances held there to a substantial extent. - v