Karadeniz'de deniz salyangozu (Rapana venosa) populasyonunun incelenmesi
Investigation of the sea snail (Rapana venosa) population in Black Sea
  1. Tez No: 346784
  2. Yazar: UĞUR YUSUF SÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞ DÜZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Karadeniz'de balıkların stok miktarlarında görülen azalma ile birlikte bölgedeki balıkçılar için deniz salyangozu stoğunun önemi gün geçtikçe artmıştır. Bu sebep ile gelecekte stokların daha verimli işletilebilmesi amacı ile başlatılan çalışmada Sinop, Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon il sınırları içerisinde maksimum 30 metre derinliğe sahip sularda direç çekimi yapılarak Karadeniz'deki deniz salyangozlarının dağılımı ve büyümesi gibi bazı populasyon parametreleri ile stok miktarı tahmin edilmeye çalışılmıştır. İncelenen deniz salyangozları için Ortalama boy 62,04 mm, genişlik 46,46 mm, yükseklik 33,66 ve ağırlık ise 57,07 g'dır. Populasyon miktarı 10.623 ton olarak tahmin edilirken dişi:erkek oranı 1,00:3,15 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Importance of Sea snail stock for the Black Sea fisheries has been increasing because of the reduction Black Sea Fish stocks. Due to maintain the stocks in the better conditions for the future were studied with dredge at coast of maximum 30 metres deep water of Sinop, Samsun, Ordu, Giresun and Trabzon. At last sea snail populations some population parameters such as distribution, growth, stock size were estimated. Mean length, width, height and weight were found as 62,04 mm, 46,46 mm, 33,66 mm and 47,22 g respectively. Population size was estimated as 10.623 tons. Studied sea snails female: male ratio was 1,00:3,15.