Okullarda stratejik yönetim ve stratejik planlama uygulamalarının ortaöğretim kurum yöneticilerinin tutumlarına göre değerlendirilmesi
The evaluatun of the strategic management and the application of strategic plans at schools according to the perception of the managers of secondary i̇nstitutions.
  1. Tez No: 346818
  2. Yazar: ABDULLAH GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Değişimin hızla yaşandığı dünyamızda bütün sistemlerde olduğu gibi; eğitim sisteminde de, değişime karşı ayakta durmak ve değişime uyum sağlamak ve ya değişimin yönünü belirleyen etmen olmak için pek çok yönetim tekniği ortaya çıkmıştır. Stratejik yönetim, bu yönetim teknikleri içerisinde dinamikliği, geleceğe yönelik olması, çevre koşullarına duyarlı, bilgiye ve analize dayanması özellikleri ile öne çıkmıştır. Bu çalışmamızda gün geçtikçe çok daha fazla alanda karşımıza çıkan, son yıllarda kamuda da uygulanan, hatta 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile yasal bir zorunluluk haline gelen, stratejik planlama ve stratejik yönetimin gelişim süreci ve özellikleri ele alınmış, okullardaki uygulama süreci ayrıntılı bir şekilde izah edilmiştir. Okulların iyi bir stratejik yönetim anlayışı ve stratejik planlama ile performanslarını arttıracağı ve eldeki kısıtlı imkânları daha etkili ve verimli kullanacağı gerçeğinden yola çıkılarak bu tez çalışması yapılmıştır. Tezim beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Giriş bölümü olup, bu bölümde problem durumu, problem cümlesi, alt problemleri, araştırmanın önemi, sınırlılıkları ve sayıtlıları ele alınmıştır. İkinci bölüm kavramsal çerçeveyi oluşturmaktadır. Bu bölümde strateji kavramı ve genel özellikleri, stratejik yönetim anlayışının gelişimi, özellikleri ve yararları ile birlikte stratejik yönetimin gerektirdiği stratejik planlama kavramı ve okullarda stratejik planlama süreci detaylı şekilde literatür taraması yoluyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, modeli, evreni, örneklemi ve veri toplama aracı ile ilgili bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan saha çalışması ile elde edilen bulgulara ve bu bulguların yorumlarına yer verilmiştir. Son bölüm olan beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Bu bölümde araştırmada elde edilen sonuçlar ile birlikte, eğitim yöneticilerine ve araştırmacılara tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As there is a rapid change in all systems there is also a rapid change in our education system. As a result of this situation there occured lots of management techniques to stand against and adjust or to have a role in directing the change. The strategic Management goes forward with its dynamism, being forward-looking, sensible for the enviroment, depending on the knowledge and analyse in other management techniques. In this study, the development periods of the strategic planning and strategic management which we face in much more areas nowadays and being applied in public recently, and as it became a legal must according to the law 5018 at public financial management and control are held, and the application of them in schools are told in details. This thesis has studied with the aims of increasing the performances of the schools with a good understanding of strategic management and strategic planning and with the idea of more beneficial and effective use of the restricted sources. The thesis has five parts. The first part is the introduction and here it describes the condition of the problem, problem sentence, subproblems , importance of investigation and restrictions. The second part draws the conceptual frames, in this part strategy consepts and its general characteristics, the development of strategic management understanding, and the strategic plan concept which requires strategic management with its charecteristics and benefists and the process of the strategic planning at school is investigated in details by literature scanning. In the third part, the method, model, coverage area, samole, data collecting devices are mentioned, and explained. In the fourth part, the results of the field and their comments are mentioned. In the last and the fifth part, the result and the comments take place. In this part with the results gained during the investigations there are also advices for the education managers and researchers.