Okul yöneticilerinin mizah tarzları ile yaşam doyumları arasındaki ilişki
The relationship between humor styles and life satisfaction of school administrators
- Tez No: 346820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin mizah tarzları (katılımcı, kendini geliştirici, saldırgan, kendini yıkıcı mizah) ve yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, okul yöneticilerinin mizah tarzları ve yaşam doyumları cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışılan okul türü, çalışılan okul kademesi, mesleki kıdem ve algılanan gelir düzeyi olmak üzere toplam yedi bağımsız değişken açısından incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli niteliğindeki bu araştırmanın örneklemini 2012- 2013 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ili, Ataşehir ilçesinde görev yapan 83 Kadın ve 167 Erkek okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada, örneklemde yer alan okul yöneticileri üzerinde Mizah Tarzları Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanarak veri toplanmıştır. Cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışılan okul türü, çalışılan okul kademesi, mesleki kıdem ve algılanan gelir düzeyine ilişkin verilerin toplanması için de, araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, mizah tarzları ve yaşam doyumları puanlarının cinsiyet, medeni durum, yaş, çalışılan okul türü, çalışılan okul kademesi, mesleki kıdem, algılanan gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Bağımsız Grup t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H fark testleri kullanılmıştır. Farkın kaynağını belirlemek için Scheffe ve LSD testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, mizah tarzları alt boyutlarından katılımcı, kendini geliştirici ve saldırgan mizah tarzları ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunurken, kendini yıkıcı mizah ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Demografik değişkenlerden cinsiyet ile saldırgan ve kendini yıkıcı mizah tarzı arasında, medeni durum ile katılımcı ve kendini geliştirici mizah tarzı arasında, yaş-okul türü-mesleki kıdem ile yaşam doyumu ve kendini geliştirici mizah tarzı arasında, okul kademesi ile yaşam doyumu, katılımcı ve kendini geliştirici mizah tarzı arasında, algılanan gelir düzeyi ile de yaşam doyumu, kendini geliştirici ve saldırgan mizah tarzı arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Son olarak da, araştırma sonucu, daha önce yapılmış benzer araştırmalar ile birlikte yorumlanmış ve bu bulgular yardımıyla önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationships between humor styles (self-enhancing humor, affiliative humor, self-defeating humor and aggressive humor) and life satisfaction of school administrators. With this purpose, humor styles and life satisfaction are investigated with seven independent variables; gender, marital status, age, kind of school, school level, seniority and perception of income level. The study is a relational survey model. The sample of study is included 250 school administrators 2012-2013 academic year in İstanbul, Atasehir. 83 of them are female, and the rest 167 are males. In this research, Humor Styles Scale and Life Satisfaction Scale were used to gain information related to the humor styles and life satisfaction of participants respectively. Furthermore, Personal Information Sheet? which is prepared by the researcher is also used to obtain information such as gender, marital status, age, kind of school, school level, seniority, and perception of income level. While analyzing the data, one way ANOVA, independent sample t-test and Kruskal?Wallis, one-way analysis of variance were applied to examine is there any significant difference points of humor styles and life satisfaction regarding to gender, marital status, age, kind of school, school level, seniority, and perception of income level. In order to define the source of differences Scheffe and LSD tests were used. The results indicated that there is a statistical relationship between sub-humor styles, affiliative humor, self-enhancing humor, aggressive humor and life satisfaction, conversely, there is not a statistical relationship between self-defeating humor and life satisfaction. In terms of demographical variables, there is a significant correlation between; Age and aggressive and self-defeating humor, Marital status and affiliative and self-enhancing humor, Age, kind of school, seniority, life satisfaction self-enhancing humor, Seniority, life satisfaction affiliative and self-enhancing humor, Perception of income level, life satisfaction, self-enhancing and aggressive humor. Finally, the outcomes were discussed and interpreted by using the related previous studies? results, and in the light of the results some proposals were offered.