Okul yöneticilerinin mizah algıları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik yaşama düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between school administrators' perceptions of humor and organizational silence levels of teachers
  1. Tez No: 1004005
  2. Yazar: TAHA GÖKHAN CEMALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin mizah algıları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve okul yöneticilerin mizah algılarının ve öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyinin bazı değişkenlerle olan ilişkilerini incelemektir. Araştırmanın deseni, ilişkisel taramadır. Araştırmanın örneklemi, Kocaeli iline bağlı 4 ilçede görevli 391 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada mizah ve örgütsel sessizlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sorularının analizinde t-testi, One-Way Anova, basit ve çoklu regresyon analizi hesaplanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, okul yöneticileri en fazla alaycı ve reddedici mizahı kullanmaktadır. Öğretmenler en fazla örgütsel sessizliğin yönetsel alt boyutunda sessizlik yaşamaktadır. Öğretmenler, okul yöneticilerinin mizah tarzları karşısında en çok örgütsel sessizliğin örgüt kültürü alt boyutunda tepkisel davranışlar sergilemektedir. Alaycı mizah örgütsel sessizlik üzerinde yordayıcı etkiye sahiptir. Onaylayıcı ve üretici mizah, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Mizahi olmayan, reddedici ve alaycı mizah, branşlara göre anlamlı fark vardır. Öğretmenlerin okul kademesi ve eğitim durumları mizah algılarında farklılık göstermektedir. Ayrıca, öğretmenlerin örgütsel sessizliğe ilişkin görüşleri kıdem ve branşa göre, örgüt kültürü, eğitim durumlarına göre örgütsel sessizliğin bireysel ve örgüt kültürü alt boyutların anlamlı bir fark vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relationship between school administrators' perceptions of humor and teachers' levels of organizational silence, and to examine the relationships between school administrators' perceptions of humor and teachers' levels of organizational silence, as well as specific variables. The research design is a correlational survey. The study sample comprises 391 teachers working in four districts of Kocaeli Province. A humor and organizational silence survey was used in the study. T-tests, oneway analysis of variance, and simple and multiple regression analyses were calculated in the analysis of the research questions. When the research findings are examined, school administrators use sarcastic and rejecting humor the most. Teachers experience silence most in the managerial sub-dimension of organizational silence. Teachers exhibit the most reactive behaviors in the organizational culture sub-dimension of organizational silence in response to school administrators' humor styles. Sarcastic humor has a predictive effect on organizational silence. Affirmative and productive humor differ by gender. Non-humorous, rejecting, and snarky humor differ significantly by branch. Teachers' perceptions of humor vary based on their school level and educational background. Furthermore, teachers' views on organizational silence differ significantly based on seniority and branch, organizational culture, and academic background, as well as the individual and organizational culture subdimensions of organizational silence.