Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı olan çocukların anne babalarının kişilik özelliklerinin incelenmesi
Personality characteristics analysis of the patents whose children have attention deficit and hyperaktivity disorder (ADHD)
- Tez No: 346821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma ile,İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve T.C. Sağlık Bakanlığı Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastaneleri Çocuk ve ErgenPsikiyatrisi Polikliniklerinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı almış olan çocukların anne babalarının kişilik özellikleri ve İstanbul ili Beşiktaş ilçesindeki ilkokul-ortaokullarında öğrenim gören normal çocukların anne babalarının kişilik özelliklerini incelemek, bu alanda yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, İstanbul University, İstanbul Faculty of Medicine, Departmen of ChildAnd Adolescent Psychiatry and Mental Healt Ministry of Turkey Bakırköy Mazhar Osman, a professor of child and adolescent psychiatry, health and disease education, research hospitals, outpatient clinics attention deficit and hiperactivity disorder the parents of children who were diagnosed with personality traits were investigates. In addition, it was intended to contribute to the studies done in this area the Beşiktaş district of İstanbul parents of normal children studying in primary and secondary schools to examine personality characteristics.