Evolution of public policymaking within the dynamics of governance in the field of tourism: The Turkish case
Turizm alanında kamu politikasının yönetim dinamikleri çerçevesinde gelişimi: Türkiye örneği
- Tez No: 346836
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKŞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kamu politikası oluşturma, yönetişim ve turizm politikası oluşturma ile ilgili kuramsal mülahazalar ışığında, özellikle Türkiye'nin turizm politikalarındaki keskin değişimlere atıfla, 'yen' sağ' ve 'yönetişim'in egemen etkilerine koşut olarak kamu politikası oluşturma kuramını ve 1980'lerden sonraki kamu politikası oluşturma sürecindeki değişimleri çözümleyip incelemektir. Kapitalist ideolojinin yeni biçimleri olarak 'yeni sağ' ve yönetişim kavramı incelenip kamu politikası olşturma sürecinin gözden geçirilmesiyle, kuramsal çıkarımlara dayanarak Türkiye turizminin mevcut durumu ve gelecekteki karşılaşacağı almaşıkların değerlendirilebilmesi, yine Türkiye'deki turizm politikalarının geçirdiği dönüşüm ve gelişimin tespit edilip çözümlenebilmesi için gerekli analitik kavram seti ve yöntemler elde edilmiş olacaktır. Türkiye turizm politikaları gelişiminin temel ilkeleri ve yönelimleri incelendikten sonra, turizm politikalarının kademeli olarak, devlet destekli ve yönetimli gelişme çizgisinden çeşitli biçimlerde kamu-özel ortaklıklarına, katılımcı karar almaya, ve yeni biçemlerde hesap verebilirlik ve iletişim mekanizmalarına doğru evrimleştiği ortaya konmaktadır. Asılnda tüm bu dönüşümler bir boşluk içinde cereyan etmemektedir. Tersine, bu dönüşümler ekonomik, siyasal ve toplumsal alanlardaki değişimlerle çok yakından ilişkili ve etkileşim halindedir. Bu çerçevede, politika oluşturma sürecinin geleneksel, katı, hiyerarşik bürokrakrasi merkezli, devlet güdümündeki karar alma ve uygulama yapısından, temelde kaynakların, yetki ve sorumluluğun paylaşımına dayanançok aktörlü ve katılımcı bir yapıya doğru kaymakta olduğu ifade edilmiştir. Öz olarak, bu çalışma, küreselleşmenin yaygınlaşmasıyla yaşanan sosyo-politik değişimler sonucu, global düzeyde, giderek artmakta olan topluluk yönetişimi, kamu-özel ortaklıkları ve söylemsel demokrasi gibi yeni tarzlardaki katılım mekanizmalarının etkisiyle, geleneksel 'kamu yönetimi odaklı kamu politikası oluşturma' yerine 'yönetişim odaklı kamu politikası oluşturma' modelinin siyasal, sosyal ve kültürel alanlarda başat olmaya başladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
İn the light of theoretical considerations about public policymaking, governance and tourism policymaking, the main objective of this study is to analyze and revievv the theory of public policymaking and changes in public policymaking process after the 1980s, parallel to the dominant influences of 'new right' and 'governance' with special reference to sharp changes of tourism policies in Turkey. After revievving public policymaking process and examining the 'new right' and the concept of governance as new forms of capitalist ideology, the necessary analytical tools and concepts are being grasped to analyze and determine the evaluation and transformation of tourism policies in Turkey, to understand the current features of Turkish tourism and to appraise the future alternatives of Turkish tourism based on the implications of the theory. Having analyzed the main parameters and orientations of development of tourism policies in Turkey, it is claimed that tourism policies gradually evolved from state-sponsored and managed development to various patterns of public-private partnerships, participatory decision-making, and new forms of accountability and communication. Indeed, these transformations did not occur in a vacuum. On the contrary, they are intricately interrelated to and interacted with the very changes in economical, political and social realms. İn this context, it is postulated that public policymaking in general has also shifted from its traditional strict hierarchical bureaucratic-centered, state-led decision-making, and implementation structure to a multi-actor, participative structure that is essentially based on sharing authority, responsibility and resources. İn brief, this study claims that“public policymaking as governance”rather than the classical“public policymaking as public administration”started to dominate the political, social, and cultural spheres with the advent of globalization, socio-political changes and new forms of participation mechanisms such as deliberative democracy, public-private partnerships, and communitarian governance models on a global level