Kentsel veritabanı uygulaması
- Tez No: 34687
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET İnsan olarak hangi meslek branşında olursak olalım gerek mesleki faaliyetlerimizi gerçekleştirmek, gerek barınmak, ve gerekse spor, eğlence ve benzeri tüm faaliyetlerimizi yapabilmek için, mutlaka üzerinde yaşadığımız araziye ihtiyaç duyarız. Araziye olan ihtiyaç, önceleri barınma ve toprağı ekip biçmek sureti ile yiyecek İhtiyacını gidermekle sınırlı iken, sanaii ve endüstriyel faaliyetlerdeki artışla beraber insanlar, kentlerde yaşamayı tercih etmiştir. Zamanla bu tercih ve nüfus artış hızının çok yüksek oluşu ve benzeri etkenler sonucunda, çok büyük ve çok yoğun kentler, günümüz metropolleri oluşmuştur. Bu denli büyük yerleşmelerde artan sorunları çözmek; daha örgütlü, bilimsel, teknik, kalıcı çözümler üretmeyi gerektirmektedir. Sorunlar karmaşıktır, yoğundur, acildir ve mutlaka çözüm beklemektedir. Aksi halde sorunlar daha da güçlenerek, çoğalarak, yaşamı çekilmez hale getirecektir. Mevcut olan sistem hantaldır. Çözümleri kısa vadelidir. Sorunları ancak ertelemeye yetmektedir. Bu yüzden çözüm çağdaş bilgisayar teknolojisinin olanaklarından yararlanmayı soruna daha etkin sistemli, programlı yaklaşmayı gerektirmektedir. # Bu tezde, dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanan, arazi ile ilgili sorgulama, istatistik, tasarım çalışmalarının yapılabildiği Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), kent ile ilgili Kent Bilgi Sistemleri (KBS) ve sistemlerin temel bileşeni olan Veri Tabanları ele alınmış ve bu konuda bir uygulama yapılmıştır. İlk bölümde kentlerle ile ilgili mevcut sorunlar ve çözüme yönelik olası en çağdaş çözüm yöntemi olarak görünen KBS üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde konuyla ilgili tanım ve kavramlar açıklanmış, üçüncü bölümde örnek uygulamada kullanılan donanım, yazılım, sistem analizi, sistem tasarımı ve uygulama konulan irdelenmiştir. Örnek uygulamada KBS analiz ve tasarımı SSADM'in (Structured System Analysis and Design Method= Yapısal Sistem Analizi ve Tasarımı Yöntemi) genel adımlan izlenerek yapılmıştır. Uygulamada PC ARC / INFO ve MICROSTATION paket yazılımlan kullanılmış ve uygulama yoğun bir yerleşim olan Zeytinburnu ilçesinde yapılmıştır. Dördüncü bölümde sonuçlar ve öneriler üzerinde durulmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a human being - whatever our profession be - to realize our professional activities, to inhabit, for sports, for entertainment's and all other activities like these we absolutely need the land we live on. In the beginning the necessity for land was limited in habitation and cultivation. But increasing manufacturing and industrial activities make men to live in cities. As time past, men's preferring to live in cities, at the end of so high increasing speed of population and other causes like this huge and crowded cities and even metropolises take place. In such big settlements to solve the increasing problems make one to find more organized, scientific, technical and living solutions. The problems are the mixed, too many, urgent and need certain solution. On the contrary the problems will becc -e stronger and will increase so that to live will be unbearable. Nowadays system is clumsy, and solvations are temporary and unfortunately they only postpone the problems. So the solvation needs to use possibilities of modern computer technology and approaching, the problem with more methodical effective system. In this thesis, the subject is taken in hand and practice is done with the method that is used widely on Earth. The method takes in hand Information System, Geographic Information System, Urban Information System and the main element of the systems Data Base that includes all interrogations with the land statistics and design works. In the first part, all problems connected with the subject and UBS that seems the most modern method to solve them is taken in hand. In the second part, definitions and conceptions connected with the subject are explained. t In the third part, hardware, software, system analysis, system description and applications are studied and used in the example study. On the application the analysis and design of UBS is settled on SSADM. In the application PC ARC / INFO and MICROSTATION software's are used. The data model used in the application PC ARC / INFO software structure is interested in deductive Data Base. The study is made at Zeytinburnu in Istanbul. With the studied land are taken in floppy diskettes DGN format of Istanbul Metropolitan Municipality. And in the forth part, results and suggestions are settled down. îîf