Designing a carpooling app to reduce traffic congestion in urban area
Şehir içi trafik sıkışıklığını azaltmak için bir araba paylaşım uygulaması tasarımı
  1. Tez No: 940527
  2. Yazar: AHMED SAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Dünya genelindeki şehirler trafik sıkışıklığından olumsuz etkilenmektedir ve İstanbul da bir istisna değildir. Şehirde yaşayan ve çalışan 16 milyon bireyin büyük nüfusu nedeniyle, İstanbul'un trafik durumu özellikle zorludur [1]. Bu sorunu çözmek için araba paylaşımı, trafik sıkışıklığını azaltmak ve sürdürülebilir ulaşımı teşvik etmek için etkili bir yöntem olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, İstanbul'a özgü trafik sıkışıklığını hafifletme amacıyla bir araba paylaşım uygulaması oluşturduk. Uygulama, sürücülerin ve yolcuların kişisel profiller oluşturmalarına, araba paylaşımı yapacakları kişileri bulmalarına ve sürüşleri koordine etmek için iletişim kurmalarına olanak tanır. Ayrıca, uygulama, yolculuk rezervasyonu, ödeme işlemleri ve deneyimleri değerlendirme ve derecelendirme gibi hizmetler sunarak güvenlik ve sorumluluğu garanti altına alır. Genel olarak, projenin başarısını sağlamak için uygulama, İstanbul'un şehir nüfusunun özel ihtiyaçlarını ele alacak şekilde tasarlanacak ve şehrin trafik sıkışıklığı sorununa uygulanabilir bir çözüm sunmak için PHP programlama dili ve MySQL veritabanı yönetim sistemi kullanılarak veritabanı şeması ve API mimarisi ile oluşturulacaktır. Uygulama ayrıca ölçeklenebilir olacak ve benzer trafik sorunları yaşayan diğer kentsel alanlara uyarlanabilecek ve birden fazla platformla uyumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Urban areas across the globe are negatively impacted by traffic congestion, and Istanbul is no exception. The city's traffic situation is especially daunting due to its large population of 16 million individuals who reside and work there [1]. To address this issue, carpooling has been identified as an effective method for decreasing traffic congestion and promoting sustainable transportation. As a result, we created a carpooling application tailored for Istanbul with the goal of mitigating traffic congestion. The app permits drivers and passengers to generate personal profiles, seek out carpooling companions, and communicate with one another to coordinate rides. In addition, the app offers services like booking rides, processing payments, and assessing and evaluating experiences to guarantee safety and liability. Overall, to ensure the success of the project, the app will be designed to address the specific needs of Istanbul's urban population and to provide a viable solution to the city's traffic congestion problem using the database schema and API architecture using the PHP programming language and MySQL database management system. The app will be also scalable and can be adapted to other urban areas facing similar traffic problems and compatible with multiple platforms.