Plan kararlarının geliştirilmesi sürecinde kent bilgi sistemi kullanımı ve uygulaması
Planning by studying and applying urban information system in developments of planning decisions
  1. Tez No: 150213
  2. Yazar: ÜMİT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA ÇELİKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
U' ÖZET içinde bulunduğumuz yüzyılda bilginin gücü çok daha belirgin bir hal almıştır. Yaşam kalitesini yükseltmek isteyen toplumların amaçlarına ulaşmaları, hızlı ve dinamik bir gelişme göstermeleri, bilgiyi etkin kullanmalarında yatmaktadır. Her tür planlama ve programlama faaliyetlerinde hızlı ve en doğru veriye ulaşmak, sağlıklı bir planlamayı, bu da toplum bireylerinin çağdaş hizmetlerden en iyi düzeyde yararlanmalarını sağlar. İnsanların bilgi toplumu olma yönündeki gayretleri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yaşam kalitesini yükseltme istekleridir. Bilgi teknolojisinin ulaştığı son nokta ise nüfusun büyük çoğunluğunun yaşadığı Kentlerin konumsal ve konumsal olmayan verilerinin işlendiği Kent Bilgi Sistemi (KBS) 'dir. Bu tez çalışmasında, kent plancılarının plan sürecinde ve sonrasında kent planlarının yaşatılmasında, takibinde, genişletilmesinde, ek planlar yapılmasında yani planlamanın her kademesinde“plan kararlarının geliştirilmesi sürecinde coğrafi/kent bilgi sistemi kullanımını ve uygulamasını”mercek altına alınarak, seçilecek pilot bölgede denenmesi amaçlanmıştır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. ilk Bölümde; Plan kararlarının geliştirilmesi sürecinde yaşanan sorunlar ve zorluklar, Planlama sürecinde verinin toplanması, düzenlenmesi, işlenip bilgi haline getirilmesinin, veri analizinde otomasyonun önemi ortaya konularak coğrafi/kent bilgi sistemlerinin kullanılmasının bu süreçte getireceği yararlar belirtilmiş, plancıların farklı disiplinlerle ortak çalışmasının da CBS/KBS' kullanımını gerektirdiği gösterilmiş, çalışmanın amacı anlatılmıştır. ikinci Bölümde; Coğrafi bilgi sistemleri anlatılarak, tanımları, bileşenleri, uygulama alanları, türleri etüt edilmiştir. Coğrafi bilgi sistemlerinin çalışma şekli anlatılmış, Uygulama alanları sıralanmıştır.Üçüncü Bölümde; Şehir ve Bölge planlama süreçleri anlatılafa^.yJfent ^ *f fW - '*' ' *#*» '' «>£**< bilgi sistemi, Planlamanın gerçekleştirilmesi ve revizyonu, yaşatrlmösh örneklerle anlatılmıştır. Kent Bilgi Sisteminin yarar ve maliyeti araştırılmıştır. Dördüncü Bölümde; Yerli yazılımımız olan NETCAD ve Microsoft 'un veritabanı programı Access tanıtılmış, diğer GIS yazılımlara da değinilmiş, karşılaştırmalar yapılmıştır. GIS aşamaları sıralanmıştır. Beşinci Bölümde; Seçilen Pilot bölgede Coğrafi Bilgi Sistemi oluşturma aşamaları izlenerek, Kentsel alanda tasarım yapılmış ve uygulama gerçekleştirilmiştir. Altıncı Bölümde; Uygulama ile ilgili yorumlar ve değerlendirmeler yapılmış. Yapılan Tez çalışmasında karşılaşılan sorunlar açıklanmış, kullanılan yazılımların, verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Beklentiler ortaya konmuştur. Yedinci Bölümde; Yapılan çalışmanın sonuçları açıklanmış ve yapılan öneriler anlatılmıştır. 'İ J
Özet (Çeviri)
“.* far- 4 f ”İJ %H W~£- SUMMARY VVVv^?^ In our century, power of information has become clearer. Using information actively is needed to help the societies who want to fulfill their ambitions to improve their life quality and to show a fast and dynamic development. Reaching fast and correct data in each planning and programming facility provides a healthy planning, and this provides getting benefits from modern utilities in best way by members of society. Efforts of humans to be a information society is the wish of living better in economical, social and cultural areas. The last point which information technology has reached is Urban Information System (UIS) in which positional and non positional data of cities is manipulated. in that thesis, in urban planner's planning process, after it and in keeping plan alive, in following, developing, in making supplement plan namely in each degree of planning by studying using and applying Geographical/Urban Information System in developments of planning decisions; trying it in chosen pilot area is aimed. This thesis included seven chapters. In first chapter; difficulties and problems in developing planning decisions, collecting data during the planning period, its order, benefits of being in the state of information by processing and by showing of importance of automasion in data analysis; using Geographical/Urban Information System, is mentioned; it was narrated that the cooperation of the planner with distinct diciplines will enforce people to use GIS/UIS and also the aim of this project was explained. In the second chapter; Geography Information System is explained, its definitions, components, carrying out areas, kinds were done research on.vii î In the third chapter, Urban and region planning processes' 'are explained, Urban information System, realising the planning and its revision, and keeping alive are explained with examples. The benefits and costs of Urban Information System are searched. Urban Information System benefit and its cost are searched. In the fourth chapter, NETCAD that is our native software and Microsoft Database program Access are introduced, and other GIS softwares are mentioned and made comparisons. GIS stages are enumerated. In the fifth; in the region that is chosen as pilot the Geographical Information System formation stages are followed and a project is made in the urban and the practise is made. In the sixth chapter, the problems that are encountered in the thesis are explained, and the softwares and the datums evaluation is made. The expectations are exposed. In the seventh chapter, the results of the study and the suggestions are explained.