Polikistik over sendromlu infertil hastalarda ıuı sikluslarında gnrh antagonisti kullanımının etkinliği
- Tez No: 346874
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Polikistik over sendromu etiyolojisi tam olarak belli olmayan kompleks bir endokrin hastalıktır. Follikülogenez ve steroidogenezde ortaya çıkan bozukluklar temelde patolojiyi oluşturmaktadır. Polikistik over sendromunda hiperinsülinemi, hiperandrojenizm, relatif endojen FSH eksikliği, LH fazlalığı gibi bozukluklar anovulasyona neden olur. Polikistik over sendromlu olguların %40-70'inde infertilite problemi mevcuttur. Buradaki primer defekt anovulasyondur. Nadiren spontan gebelik ve ovulasyon meydana gelebilmektedir. Ovulasyonu sağlamak için insülin seviyesinin düşürülmesi, FSH konsantrasyonunun yükseltilmesi, LH konsantrasyonunun azaltılması gerekmektedir. Ovulasyon indüksiyonu, ovaryan hiperstimülasyon riskini en aza indirecek ve unifolliküler gelişim sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Polikistik over sendromlu kadınlarda ovulasyon ve gebelik sağlamak farklı ilaçlar ve tedavi protokolleri geliştirilmiştir. Kullanımının kolay olması, ucuz, etkin, yan etki açısından güvenilir olması ve sıkı takip gerektirmemesinden dolayı ilk seçilecek ilaç KS'dir. Klomifen sitrata yanıtsızlık halinde sıklıkla ekzojen gonadotropinlere geçiş yapılır. Ovulasyon indüksiyonu ile gebe kalamayan hastalarda ise YÜT denenebilir. Ekzojen gonadotropinlerle ovulasyon indüksiyonu boyunca önemli problemlerden biri folliküler maturasyon optimal olmadan prematür LH artışıdır. Bu artışa bağlı IUI sikluslarının %24'ünün iptal edildiği saptanmıştır. GnRH antagonist uygulanması gonadotropin salınımını hızlı bir şekilde azaltmakta, LH pikini geciktirmekte, prematür ovulasyon ve luteinizasyonu önlemektedir. Bu sayede tedavi süresinde kısalma, tedavide gereken gonadotropin miktarında azalma, monofolliküler ovulasyon sıklığında artış, OHSS, çoğul gebelik ve düşük sayısında azalma beklenmektedir. Bizim çalışmamızda GnRH antagonist uygulanması ile prematür LH artımı izlenmemiş, hedeflenen monofolliküler gelişim sağlanmakla beraber tedavi süresinde farklılık gelişmemiştir. Gebelik oranları GnRH antagonisti uygulanan hastalarda uygulanmayanlara göre oran olarak daha fazla olmasına rağmen (%33/%16) bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Karşılaştırma yapıldığında GnRH antagonisti uygulananlarda, uygulanmayanlara göre iki kattan daha fazla gebelik oranı elde edilmesine rağmen farkın istatistiksel olarak anlamlı çıkmaması hasta sayısının azlığına bağlanmıştır. Sonuç olarak İVF sikluslarında kullanımı gün geçtikçe artan GnRH antagonisti ile ovulasyon indüksiyonu tedavisinin; inseminasyon sikluslarında özellikle PKOS'li hastalarda izlenen ve siklus iptallerine neden olan prematür LH artışının da önüne geçmek amacıyla kullanılmasının etkin ve güvenilir olduğunu, gebelik üzerine etkisinin daha geniş hasta sayılı çalışmalarla değerlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
PCOS is a complex endocrinological disease with undetermined etiology. Main pathology is disorders in folliculogenesis and steroidogenesis. Anovulation seen in PCOS is due to hiperinsulinemia, hiperandrogenism, relative endogenous FSH deficiency, LH excess. Infertility is seen in 40-70% of patients with PCOS, main defect is anovulation. Rarely spontaneous pregnancy and ovulation can be seen. To maintain ovulation insulin level and LH concentration have to be lowered, FSH concentration has to be increased. Ovulation induction must be done carefully to maintain unifollicular development and to avoid ovarian hiperstimulation. Different types of drugs and tretment modalities have been developed to provide ovulation and pregnancy in PCOS patients. First line drug is clomiphene citrate due to its cheapness, ease of use, efficiency and safety in terms of side effects. In case of unresponsiveness, exogenous gonadotrophins are second line treatment. Artificial reproductive technology is choice of treatment if pregnacy is not achieved by ovulation induction. During ovulation induction with with exogenous gonadotrophins main problem is premature LH surge before follicular maturation. It was found that 24% of IUI cycles were cancelled because of this surge. GnRH antagonist usage rapidly decrease gonadotrophin secretion, delay LH peak, prevent premature ovulation and luteinization. With these benefits shortening in treatment duration, decline in amount of gonadotrophin dose, increase in monofollicular ovulation frequency, decrease in OHSS, multiple pregnancy and abortus rates are expected. In our research with usage of GnRH antagonist premature LH surge was not observed, monofollicular development was maintained but duration of treatment was not changed. Pregnancy rates were higher in patients using GnRH antagonist ( 33%-16%) but this difference was not statistically significant, probably due to our small patient population. In conclusion, GnRH antagonist usage in PCOS patients for ovulation induction in insemination cycles is safe and effective method for prevention of premature LH surges that causes cancellation of cycles. For evaluation of effects on pregnancy rates further studies with larger patient population are necessary.