Kliniğimizde yardımcı üreme tekniği yapılan infertil polikistik over sendromlu hastalarda vücut kitle indeksinin gebelik başarısına etkisi
The effect of body mass index on the success of pregnancy in patients with infertility polycystic ovarian syndrome who received assisted reproduction technique in our clinic
  1. Tez No: 906243
  2. Yazar: MERT KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde primer infertil polikistik over sendromlu hastalarda uygulanan tedavi metodlarının, vücut kitle indeksiyle gebelik başarı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hedefleri arasında, klomifen sitrat tedavisi alan, intrauterin inseminasyon uygulanan, invitro fertilizasyon uygulanan hastaların vücut kitle indeksine göre gebelik başarısı incelenip ve elde edilen verilerin dünya literatürü ile karşılaştırılması yer almaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2022-2024 yılları arasında gerçekleştirilen, retrospektif bir kohort analizidir. PKOS tanılı ve primer infertil olan 300 hasta, tedaviye göre üç gruba ayrılmıştır: klomifen sitrat ile ovülasyon indüksiyonu yapılan grup, gonadotropin ile IUI yapılan grup ve gonadotropin ile folikül stimülasyonu ardından IVF yapılan grup. Hastaların VKİ'leri baz alınarak obez (VKİ ≥ 30) ve non-obez (VKİ < 30) olarak ikiye ayrılmış ve bu iki grup arasında demografik özellikler, tedavi süreçleri ve gebelik sonuçları kıyaslanmıştır. Hasta seçiminde Rotterdam tanı kriterleri kullanılmış ve çalışma grubuna 18-40 yaş aralığında, primer infertil PKOS hastaları dahil edilmiştir. Sekonder infertilitesi, konjenital anomalisi, tubal veya uterin patolojisi olan hastalar, erkek kaynaklı infertilite vakaları ve tedaviye uyumsuz hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Veri Analizi: Tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve Pearson Ki-kare testi kullanıldı. İki yönlü p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between body mass index (BMI) and pregnancy success in treatment methods applied to patients with primary infertility due to polycystic ovary syndrome at Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Health Training and Research Hospital. The study objectives include analyzing the pregnancy success rates in patients undergoing clomiphene citrate treatment, intrauterine insemination, and in vitro fertilization, based on BMI, and comparing the obtained data with the global literature. Materials and Methods: This retrospective cohort analysis was conducted at Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Health Training and Research Hospital between 2022-2024. The study included 300 patients diagnosed with primary infertility due to PCOS, divided into three groups based on treatment: ovulation induction with clomiphene citrate, intrauterine insemination with gonadotropins, and in vitro fertilization with gonadotropin-induced follicle stimulation. Based on BMI, patients were further classified as obese (BMI ≥ 30) or non-obese (BMI < 30), and demographic features, treatment processes, and pregnancy outcomes were compared between these two groups. Patients were selected according to the Rotterdam criteria, and the study included primary infertile patients with PCOS aged 18-40. Patients with secondary infertility, congenital anomalies, tubal or uterine pathology, male-related infertility cases, or non-compliance with treatment were excluded. Data Analysis: Descriptive statistics were presented as mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values for continuous variables. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Pearson's chi-square test were used for comparisons between groups. A two-tailed p-value of