Polikistik over sendromlu hastalarda serum myostatin düzeylerinin polikistik over sendromu tanısı olmayan hastalarla karşılaştırılması
Comparison of serum myostatin levels between women with and without polycystic ovary syndrome
- Tez No: 933323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), reprodüktif çağdaki kadınları etkileyen nedeni kesin olarak ortaya konamamış, en yaygın endokrin ve metabolik hastalıklardan biridir. Kadınların reprodüktif, metabolik ve kardiyovasküler sağlığı üzerinde yaşam boyu önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Myostatin, iskelet kasında myeloblastların proliferasyonunu ve diferansiyasyonunu inhibe eden, iskelet kasının büyümesi üzerinde negatif yönde düzenleyici bir protein olup, transforming growth factor-β (TGF-β) ailesinin bir üyesidir. Myostatinin yağ doku, kalp ve metabolizma üzerine olan etkilerinin yanında son yıllarda over, uterus, plasenta dokularında da eksprese edildiği gösterilmiştir. PKOS tanısı alan hastalarda serum myostatin düzeyleri ile klinik, biyokimyasal ve hormonal parametreler arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak, fertil ve infertil PKOS hastalarında myostatin seviyelerini değerlendirmek, molekülün PKOS ve infertilite üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak, gerek myostatinin PKOS tanısında biyobelirteç olarak gerekse de terapötik amaçlı kullanılıp kullanılamayacağına dair araştırma yapmak amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Yöntem: Prospektif olarak tasarlanan bu çalışma, 15 Mart 2024 - 15 Aralık 2024 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekoloji Poliklinikleri'ne kontrol amaçlı başvuran PKOS tanılı 76 fertil hasta ve 150 sağlıklı kadın birey ile beraber İnfertilite Bölümü'ne başvuran intrauterin inseminasyon (IUI) ve in vitro fertilizasyon (IVF) için tedavi planlanmış PKOS tanılı infertilite olgularındaki 132 infertil hasta olmak üzere toplam 358 kişiyi kapsamaktadır. Onamları olan katılımcılardan alınan serum örneklerinde myostatin çalışıldı. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksi, önceki gebelik öyküleri, infertilite süreleri, bazal hormon seviyeleri ve myostatin düzeyleri analiz edilerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most prevalent endocrine and metabolic disorders affecting women of reproductive age, with an etiology that has not yet been fully elucidated. It is well-established that PCOS has significant lifelong effects on reproductive, metabolic, and cardiovascular health. Myostatin, a member of the transforming growth factor-β (TGF-β) superfamily, is a protein that negatively regulates skeletal muscle growth by inhibiting the proliferation and differentiation of myoblasts. In addition to its known effects on adipose tissue, the cardiovascular system, and metabolism, recent studies have demonstrated its expression in ovarian, uterine, and placental tissues. This study aims to investigate the potential relationship between serum myostatin levels and clinical, biochemical, and hormonal parameters in patients diagnosed with PCOS. Furthermore, it aims to investigate myostatin levels in fertile and infertile PCOS patients to better understand its involvement in PCOS and infertility. Ultimately, the study intends to explore whether myostatin could serve as a biomarker for PCOS diagnosis and assess its potential for therapeutic applications in this condition. Methods: This prospective study included a total of 358 participants and was conducted between March 15, 2024, and December 15, 2024, at the Gynecology Outpatient Clinics of the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Training and Research Hospital, University of Health Sciences, Turkey. The study population consisted of 76 fertile women diagnosed with PCOS and 150 healthy women who presented for routine check-ups, as well as 132 infertile women diagnosed with PCOS who were referred to the Infertility Department for intrauterine insemination (IUI) or in vitro fertilization (IVF) treatment. Serum myostatin levels were measured in blood samples collected from participants who provided informed consent. Age, body mass index (BMI), previous pregnancy history, duration of infertility, baseline hormone levels, and serum myostatin levels of the patients were analyzed and compared.