İlk trimester düşük PAPP-A seviyesi ile gebelik komplikasyonlarının ilişkisi
Association of first trimester low PAPP-A levels with adverse pregnancy outcomes
  1. Tez No: 346876
  2. Yazar: ZELAL SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNANÇ MENDİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Biz çalışmamızda ilk trimester düşük PAPP-A MoM değerleri ile gebelik komplikasyonları (SGA, preeklampsi, preterm eylem, gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon) arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Aralık 2008 - Eylül 2009 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Obstetri Polikliniğine başvuran 11-14 hafta arası 663 gebelerin dosyası retrospektif olarak tarandı, gebelik kayıtlarına tam olarak ulaşılan 318 tekiz gebe çalışmaya dahil edildi. Çoğul gebelikler, kromozomal anomaliler, spontan abortuslar çalışma dışı bırakıldı. ≤10 persantil PAPP-A MoM değerlerine sahip gebeler ile >10 persantil PAPP-A MoM değerlerine sahip gebeler gebelik komplikasyonlarının görülme sıklığı açısından karşılaştırıldı. Çalışmada en sık rastlanılan gebelik komplikasyonu SGA idi (%9.4, n=30). PAPP-A gebelik komplikasyonlarının görülme sıklığını öngörmesi bakımından anlamlı bulunmadı. Maternal yaş faktörünün gestasyonel diyabet için bir risk faktörü olduğu bulundu. Ayrıca nulliparite ve gebelikte sigara içiciliği SGA ile ilişkili bulundu. Çalışmamıza göre ilk trimesterdeki PAPP-A değerlerinin ≤10 persantil olması ile SGA, preterm eylem, preklampsi, gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon öngörüsü yapılamamaktadır. Ancak bu konuda kesin yargılara varmak için daha büyük hasta grubunu içeren prospektif araştırmalar yapılması gerekmektedir. Diğer çalışma sonuçları göz önünde bulundurulduğunda ilk trimesterde PAPP-A seviyeleri ileri derecede düşük bulunan hastalar için daha sık olarak fetal doppler bakılması ve sık ultrason değerlendirmeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine association of first trimester low PAPP-A levels with subsequent pregnancy complications (SGA, preeclampsia, preterm delivery, gestational diabetes mellitus, gestational hypertension). Between December 2008 - September 2009, 663 pregnant women whose gestation age were between 11-14 weeks were analyzed retrospectively at Akdeniz University Medicine Faculty Obstetric Department. Finally, 318 singleton pregnancies were included in this study. Choromosomal abnormalities, spontaneous abortions, multiple pregnancies were excluded. Pregnant women whose PAPP-A levels were ≤10 percentile were compared with PAPP-A levels were >10 percentile for the frequency of pregnancy complications. We found that the most common complication of pregnancy was SGA (9.4%, n=30). There was no significant association between PAPP-A and incidence of subsequent pregnancy outcomes. Maternal age was found to be a risk factor for gestational diabetes. Nulliparity and smoking during pregnancy was associated with SGA. According to our study, first trimester low PAPP-A level (