Sivas ili ve çevresindeki içme ve kullanma sularında enterokokların varlığının araştırılması
Investigation of the presence of enterococcus in drinking and potable water in Sivas province and around
  1. Tez No: 365367
  2. Yazar: NURCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİFET YASEMİN ÖZTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada içme ve kullanma sularında Enterococcus türlerinin varlığının araştırılması ve izole edilen suşların antimikrobiyal dirençlerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla Sivas ili merkez ve ilçelerinden toplam 657 su örneği toplandı. Su örnekleri membran filtre yöntemiyle analiz edildi. Örneklerin kültüründe Slanetz-Bartley ve safra-eskülin-azid agar besiyerleri kullanıldı. Türler BD PhoenixTM-100 otomatize sistemle (Becton Dickinsin, Diagnostic Instrument Systems, Sparks USA) tanımlandı. Antimikrobiyal duyarlılık testleri BD PhoenixTM-100 otomatize sistemle (Becton Dickinsin, Diagnostic Instrument Systems, Sparks USA), Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) göre yapıldı. Çalışmada 657 su örneğinin 98'inden (%14.92) Enterococcus türleri izole edildi. Toplam 98 Enterococcus suşunun 47'si (%47.9) E. faecalis, 36'sı (%36.7) E. faecium, 9'u (%9.2) E. gallinarum, 3'ü (%3.1) E. durans, 3'ü (%3.1) E. hirae'di. Doksan sekiz suşun penisilin ve yüksek düzeyli gentamisine direnç oranları sırasıyla, % 2,04 ve 1,02'di. Suşların tümü vankomisin, teikoplanin ve daptomisine duyarlıydı. Yalnızca bir suş linezolide orta duyarlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to investigate the presence of Enterococcus spp. in the drinking and potable waters and to determine the antimicrobial resistance of isolated strains. For this propose, a total of 657 water samples were collected from Sivas province and its districts. Water samples were analyzed according to the membrane filtration method. The culture of the samples, Slanet-Bartley and bile-esculin-azide agar were used. The strains were identified by BD PhoenixTM-100 Automated System (Becton Dickinson, Diagnostic Instrument System, Sparks, USA). Antibiotic susceptibility tests were performed by BD PhoenixTM-100 Automated System (Becton Dickinson, Diagnostic Instrument System, Sparks, USA) according to the standards of Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI). Enterococus strains were isolated from 98 (14.9%) of 657 water samples in the study. 47 (47.9%) were E. faecalis, 36 (36.7%) were E. faecium, 9 (9.2%) were E.gallinarum, 3 (3.1%) were E. durans and 3 (3.1%) E.hirae a total of 98 Enterococus strains. The resistance rates of the 98 isolates for penicillin and high level gentamisin were 2.04% and 1.02% respectively. All of the strains were susceptible to vancomycin, teicoplanin and daptomycin. Only one strain was found to be intermediate resistance to linezolid.