Spektroskopik verilerden yararlanarak termodinamik büyüklüklerin hesaplanması
The calculation of thermodynamic quantities using spectroscopic data
  1. Tez No: 346891
  2. Yazar: GONCAGÜL SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada moleküııerin spektroskopik verileri kullanılarak, istatistik mekanik yöntemlerle termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır. ilk defa Urey ve Tolman tarafından geliştirilmiş olan bu yöntem, özeııikle küçük moleküııere ve büyük simetrik top moleküllere geniş çapta uygulanmıştır. Bölüşüm fonksiyonunun hesaplanması için katı döneç-harmonik salınıcı yaklaşımı kullanılmıştır. Son yıllarda yaptığı bir çalışmada Levine, dönme bölüşüm fonksiyonunun hesaplanması için seri açılım önerip, iki atomlu ve küresel simetrik moleküllerin bazı termodinamik büyüklüklerini hesaplamıştır. Levine'nin bulduğu sonuçlar deneysel verilerle tam olarak uymaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız ise, Levine'nin önermiş olduğu yöntemle diğer yöntemleri, özelliklede Herzberg' in önerdiği yöntemi karşılaştırmaktı. Bu amaçla bazı moleküller için entropi ve ısı kapasiteleri hesaplanmıştır. Aynı zamanda normal ve yüksek sıcaklık suurında Levine'in seri açılım yöntemini test ettik. Küçük moleküller içİn bulunan sonuçlar cesaret verici olmakla beraber, büyük moleküller için katı döneçharınonİk salınıcı ve ideal gaz yaklaşımlarından daha ileri gitmek gerekir.
Özet (Çeviri)
In this study, using spectroscopic data of molecules, thermodynamic quantities were calculated by statistical mechanical methods. This method has been extensily applied especially to smaIl molecules and large symmetric top molecules since it was fırst developed by Urey and Tolman. In most calculations the partition function has been calculated from rigid rotor- harmonic oscİlator approximation. In arecent study Levine has suggested a serial expansion of rotational partition function and calculated some thermodynamic quantities of diatomic molecules and spherical top molecules. His results are in exceIlent agreement with experimental data. Our main goal was to test Levine's method and compare with other approximations mainly sugested by Herzberg. For this purpose we calculated entropies and molar heat capacities of various molecules. We a\so test ed Levine's expansion for high temperature limits and for intermediate temperatures. The result for smaIl molecules are very encouraging but for large molecules it İs necessary to go beyond the rigid rotorharmonic ascilator approximation and ideal gas approximation.