Flor grubu taşıyan suda çözünebilir kaliks[4]aren polimerlerinin sentezi
Flor grubu taşiyan suda çözünebi̇li̇r kali̇ks[4]aren poli̇merleri̇ni̇n sentezi̇
- Tez No: 361099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN UYSAL AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma pentafloro benzil grubu taşıyan suda çözünebilen polimerik yapıdaki kaliks[4]arenin sentezlenmesini içermektedir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik teknikler (FTIR, 1H NMR, 13C NMR), element analizi ile aydınlatıldı. Sentez çalışmalarında, literatürde belirtilen metodlardan yararlanarak 5,11,17,23-tetra-tert-bütil-25,26,27,28-tetrahidroksikaliks[4]aren 1 sentezlendikten sonra, bu bileşik yine literatüre göre asetonitrilin çözücü olduğu ortamda K2CO3 beraberinde penta floro benzil bromür ile etkileştirilerek bileşik (2) sentezlendi. Daha sonra 2 nolu bileşik susuz THF'in çözücü olduğu ortamda NaH beraberinde polietilen glikol mono metil eter monotosilat ile etkileştirilerek 4 nolu bileşik elde edildi. Sentezlenen 2 ve 4 nolu bileşiklerin antimikrobiyal özelliğini araştırmak için mikroorganizma türlerinden Escherichia coli, Klepsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Proteus sp, Micrococcus luteus, Salmonella typhimurium, Bacillus subtilis, Bacillus cereus bakterileri kullanılarak biyolojik aktivite çalışması gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlara göre 4 nolu bileşiğin en çok etkiyi Bacillus cereus ve Micrococcus luteus üzerine en az etkiyi ise Staphylococcus aureus üzerine gösterdiği söylenebilir. 2 nolu bileşiğin ise Staphylococcus aureus ve Proteus sp üzerine herhangi bir etkisi gözlenmezken, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis'e karşı mukayese antibiyotiklerine yakın bir etkisi gözlenmektedir. Sentezlenen 4 nolu bileşiğin ayrıca floresans boyama özelliği de incelendi. Elde edilen sonuçlardan Gram (-) Staphylococcus aureus'un bu bileşik ile boyandığı, E.coli G (+)'nin ise boyanmadığı gözlenmektedir. Bunlara ilaveten sentezlenen 4 nolu bileşiğin korozyon çalışması da yapıldı. Elde edilen verilerden kullanılan inhibitörün yüzeyde fiziksel olarak adsorplandığı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprises synthesis of water-soluble polymeric calix[4]arene which contains pentafluoro benzyl group. Structures of these compounds were characterized by spectroscopic techniques (FTIR, 1H NMR), elemental analysis. 5,11,17,23-tetra-tert-butyl-25,26,27,28-tetra-hydroxycalix[4]-arene (1) was synthesized according to the methods described in the literatures. Compound 2 was synthesized by treatment with penta fluoro benzylbromide in the acetonitrile and K2CO3 solution. Compound 4 was obtained by means of treating compound 2 with polyethylene glycol mono methyl ether monotosilate in dissolved anhydrous THF in the presence of NaH. Investigation of antimicrobial activity of synthesized substances 2 and 4 was carried out by using studies Escherichia coli, Klepsiella pneumoniae, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Proteus sp, Micrococcus luteus, Salmonella typhimurium, Bacillus subtilis, Bacillus cereus for biological activity. According to the results it was said that the compound 4 shows the most impact on Bacillus cereus and Micrococcus luteus the least impact on Staphylococcus aureus. According to the results it can be said that the compound 4 shows the most impact on Bacillus cereus and Micrococcus luteus the least impact on Staphylococcus aureus. Although it was observed that the compound 2 no effect on Staphylococcus aureus ve Proteus sp, but near antibiotic effect on Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Bacillus subtilis. The fluorescence dyeing property of the compound 4 was also examined. It was observed from the results that Gram (-) Staphylococcus aureus is dyed with this compound but E. coli G (+) isn't dyed. In addition to these the corrosion study of the compound 4 was carried out. It was appeared from the data the inhibitor used is physically adsorbed on the surface.