Tortum gölü dolayındaki titonik fasiyesteki kireç taşlarının biyostratigrafisi
Biostrat1graphy of tithonic limestones in the v1cinity of Tortum lake
  1. Tez No: 346903
  2. Yazar: NİLÜFER PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Pontidl^ kuşağındaki Titonik fasiyesteki kireçtaşlarının bir bölümünün yüzeylediği Tortum Gölü yöresindeki kireçtaşları içersinde bol olarak bulunan Calpionellerle, bunların Calpioenllid'lere dayalı biyostratigrafisini ortaya koymak ve yörenin stratigrafisini oluşturmak amaçlanmmıştır. Çalışma alanı 1/25.000 ölçekli Tortum G47 d1 paftasının güneydoğusu ile Tortum G47 d2paftasının güneybatısını kapsar ve Artvin ili sınırında Tortum Gölü kenarında yer almakta olup yaklaşık 35 km2 lik bir alanı kapsamaktadır. Ayrıca, yakın yörelerde yüzeyleyen bu özellikteki kayaçların hemen tümünün tektonizmaya maruz kalarak kıvrılıp kırılmalarına, tabakaların oldukça yüksek derecede eğim kazanmalarına karşın çalışma sahasında yeralan bu birimler hemen hemen tamamen yatay konumda gözlenmektedir. Çalışmanın bir amacıda bu tektonik sakinliğin nedenini araştırmaktır. Bu amaçlara yönelik olarak yörede yüzeyleyen killi, ince tabakalı, pelajik kireçtaşlarından yapılan ölçülü stratigrafi kesitlerinden (ÖSK) derlenen örnekler, ince kesitleri yapılarak paleontolojik, sedimantolojik ve petrografik açılardan incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda elde edilen bulgular ışığında, çalışma alanında Üst Titoniyen - Alt Berriasiyen'i işaret eden Crassicollaria ve Calpionella biyozonları saptanamamıştır. Liyas yaşlı filiş üzerine uyumsuz olarak gelen kireçtaşları Üst Berriasiyen'i işaret eden Calpionellopsis biyozonu ile başlamakta ve Valanjıniyen'i işaret eden Calpionellites zonu ile sonlanmaktadır. Birimin en üst düzeylerinden sonra ise Calpioneller silis fazlalığından dolayı azalmakta ve bol Radiolaria ve Sünger Spikülleri baskın duruma gelmektedir
Özet (Çeviri)
ratigraphy of limestones in the Tortum Lake region. VVhere outcropped Some part of Tithonic limestones in the Pontides have outcropied in this region. The study area corsists of south-east in the Tortum G47 d1 quadrangle and southvvesî in the tortum G47 d2 quadrangle. İt is located in the side of Tortum Lake (Artvin) and contain appraximately 35 km2 area. Although this unit has folded and breaked in the near regions, it was observed almost horizontal condition in the study area. The other aim of this study is to search this tectonic stable. The direction of aim, the measured stratigraphy sections were taken in the clayey, thin bedded pelagic limestones. The thin sections were made from samples of these sections and they were examined as paleontological, sedimantological and petrographical. Crassicollaria and Calpionella biozones that marked Upper Tithonian- Lcvver Berriasian have not been determined in the Study area. The limestones overlied on Liassic flysh are started with Calpionellites biozone that indicates Upper Berriasian and are fınished with Caipionellites biozone that indicates Valanginian. Calpionels decrease after upper most level of unit due to abundant silis. Radiclaria and Spongia spicules are dominant in this level.