Hasta hakları ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi personeli ile hastaneye müracaat eden hastaların hasta hakları konusundaki bilgi seviyelerinin ölçülmesi
Patients rights and assessment of the knowledge of the crew of Gölcük Necati Çelik State Hospital and the people whom seek treatment with respet to patient right
  1. Tez No: 347187
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇOTUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İŞTAR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada; sağlık hizmet kalitesinde ve hasta memnuniyetinde önemli bir yeri olan hasta hakları konusunda, Sağlık Bakanlığına bağlı Kocaeli Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi personeli ile hastaneye müracaat eden hastaların bilgi seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; hasta/hastalık, sağlık, hak kavramları, ikinci bölümünde; hasta hakları, hasta haklarının tarihsel gelişimi, ülkemizde hasta hakları ve Türkiye'de hasta hakları ile ilgili mevzuat incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; bahse konu hastane personeli ile hastaneye müracaat eden hastalara hasta hakları konusundaki bilgi seviyelerini ölçmek amacıyla uygulanan anketlerin analizleri yapılmıştır. Gölcük Devlet Hastanesi Personeli ile Hastaneye Müracaat eden hastalara iki ayrı anket uygulanmıştır. 128 hastaya 8
Özet (Çeviri)
In this paper, it is aimed to assess the level of awareness of the crew of Gölcük Necati Çelik State Hospital and the people whom seek treatment with respect to patient rights, as it is of utmost importance in the quality of health services and patient satisfaction. In the first chapter, fundamental terms such as patient/illness, health and rights are explained; whereas in the second chapter, patient rights, its historical development, patient rights in Turkey and such legal aspects are addressed. In the third chapter, questionnaires, which were prepared to determine the awareness level with respect to patient rights and replied by hospital crew and patients, were analysed. In this study, two different questionnaires were answered by the crew of Gölcük State Hospital and patients. 128 patients replied to 8