Gürcistan Müslümanlarının nişanlılık ve evlilik uygulamalarının İslam Hukukundaki yeri
In terms of Islamic Law Muslims engagement and marriage applications in Georgia
- Tez No: 347226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
?Gürcistan Müslümanlarının Nişanlılık Ve Evlilik Uygulamalarının İslam Hukukundaki Yeri? adlı bu çalışma `giriş? ve `sonuç? dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmımda; Araştırmanın Konusu ve Amaç Araştırmanın Önemi ve Sınırları, Araştırmada ele alınan yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde; İslam?da aile kavramı, Gürcistan Müslümanlarında aile kavramı ve temel özellikleri, Gürcistan Müslümanlarında aile oluşumu, Gürcistan toplumuyla ilgili genel bilgiler, günümüz dünya toplumlarında nişan ve düğün adetleriyle ilgili bazı bilgiler, hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; İslam hukukuna göre nişan ve Gürcistan Müslümanlarının günümüzdeki nişan uygulamaları, İslam hukukundaki nişanlılık ve evlilik hakkındaki hükümler ele alınmıştır. Bunun dışında Gürcistan?daki evliliğin İslam hukukuna uygun olup olmadığı, nişanlanmanın fıkıhtaki yeri ve nişanlanma akdi, Gürcistan Müslümanları arasında evlilik akdinin hukuki neticeleri, evlenmenin geçici ve sürekli engelleri, evlilik akdinin bozulmasının hukuki neticeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work under the title of ?In terms of Islamic Law Muslims Engagement and Marriage Applications in Georgia? consist of two section apart from ?Introduction? and ?Conclusion? In the introduction section, information about the subject, aim, importance and responsibility of the thesis together with the method used thoughout the research. The first section, is an overview of concept of family in Islam, the concept of families in muslim Georgia and fundamental features, family formation in muslim Georgia, general information about Georgia society, some information on engagement an wedding traditions on societies contemporary world. In the second section, addresses engagement according to the islamic law and muslims engagement practices today in Georgia and the provisions of engagement and marriage in Islamic law. In addition to that, I examine marriages in Georgia is or not suitable to İslamic law, place of engagement and contract engagement in Islamic law, the legal consequences of marriage contract among muslims of Georgia, temporary and permanent barriers to marriage and the legal consequences of the divorce.