Belediyelerde hizmet içi eğitimin işgücü verimliliğine etkisi: Gebze Belediyesi örneği
The effect of training on labor relations in municipalities: Example of Gebze Municipality
  1. Tez No: 347235
  2. Yazar: KADİR ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Belediyelerde Hizmet İçi Eğitimin İşgücü Verimliliğine Etkisi: Gebze Belediyesi Örneği Bu çalışma kapsamında hizmet içi eğitimin işgücü verimliliği üzerindeki etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar incelenerek benzerlikler ve farklılar göz önünde bulundurulup analiz etme fırsatı sağlanmıştır. Böylece somut bir sonuca ulaşmak hedeflenmiştir. Literatür taramasında elde edilen birçok bilimsel araştırmada hizmet içi eğitimin kurum ve işletmelerde verimlilik artışı başta olmak üzere kişisel, kurumsal ve toplumsal birçok olumlu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Çalışmanın birinci bölümünde hizmet içi eğitimin kavramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde ise belediyelerde hizmet içi eğitimin işgücü verimliliği ile olan ilişkisi hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Son bölümde ise yapılan alan araştırması ve sonuçların analizi üzerinde durulmuştur. Hizmet içi eğitim etkinliklerinin gerçekleşmesi ve olumlu sonuçlara ulaşması için gerekli olan ortamın ve birimin tesis edildiği bir belediye seçilerek yapılan anket uygulaması çalışmamıza ciddi katkı sunmuştur. Hizmet içi eğitim çalışmalarını sistemli bir şekilde devam ettiren bir belediyede yaptığımız anket çalışmasında genel olarak hizmet içi eğitimin işgücü verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğuna (demografik özelliklerine göre ayrım yapılmaksızın) tüm çalışanların %42,51?i katılmakta, %34,37?si ise kesinlikle katılmaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmış ve bunlar ?SPSS 16 for Windows? istatistik programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Training on Labor Relations in Municipalities: Example of Gebze Municipality Within the scope of this study, it is evaluated the effect of in-service training on the productivity of labor. An opportunity to analyze has been carried out by examining former studies related with this topic and considering similarities and differences. It is aimed to reach a conclusion by this way. In many scientific researches obtained literature review, it is shown that in-service training had many positive effects primary on the productivity of associations and establishments, and also many other personal, institutional and social areas. In the first section of the study, the conceptive frame of in-service training is mentioned. The relationship between in-service training in municipalities and labor productivity is evaluated in the second section. In the last section, the field research and the analysis of its consequences are examined. The public survey carried out by selecting a municipality in which an atmosphere and a unit are created to do in-service activities and to reach positive consequences has a great contribution to our study. The public survey examinations implemented in a municipality which has systematic in-service training facilities show us that 42,51% of total workers generally support the idea that in-service training has positive effect on labor productivity, and 34,37% of total amount absolutely support it. The data of research was gathered with the method of survey and this data was evaluated with the programme of ?SPSS 16 for Windows?.