Çağdaş Rus-Çin ilişkilerinde askeri-teknik işbirliğinin siyasi rolü
Contemporary Russian-Chinese relations, the political role of the military-technical cooperation
- Tez No: 347239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rusya Federasyonu ile Çin Halk Cumhuriyetinin ilişkileri, gerek uluslararası politikaya etkileri gerekse iki ülkenin Soğuk Savaş sonrasında tek süper güç olarak kalan ABD?ye bölgesel ve uluslararası alanda rakip olabilecek bir potansiyele sahip olmaları nedeniyle önemli ve araştırılması gereken bir konudur. Bu tez bu gerekliliği naçizane giderme niyetindedir. Uluslararası ortamda siyasi ve ekonomik krizlerin, istikrarsızlıkların söz konusu olduğu dönemde, iki ülkenin çok yakın geçmişini ve günümüzdeki ilişkilerini içeren bu çalışma, uluslararası ilişkiler disiplini içerisinde bir siyasi tarih çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Relations between Russian Federation and Public Republic of China is a required research field in terms of both its influence on politics and their possession of the potential of becoming rivals to the USA, which has remained as the one and only super power since after the Cold War, in regional and international arenas. Bearing the two countries' recent past and present relations in a period in which political and economical crisis and unsteadiness are the main points in international environment, this study is a political history study in terms of international discipline.