Persistence of informal employment in Turkey
Türkiye'de kayıt dışı istihdamın sürekliliği
- Tez No: 347248
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye?deki kayıt dışı istihdamın sürekliliğini, Katmanlaşmış İşgücü Piyasası (KİP) teorisinin iki hipotezi ? katmanlar arası farklı ücret, güvenlik, çalışma koşulları, kontrol mekanizmalarının oluşu ve katmalar arası hareketlilik önünde engeller oluşu - ile incelemektir. Bu doğrultuda, iki veri seti kullanılmıştır: Hanehalkı İşgücü Anketi (2006-2011) ve bu tez çalışması kapsamında gerçekleşen kişilerin çalışma tarihine ilişkin anket çalışmasından elde edilen veri seti. Kayıt dışı sektörün farklı kavramsallaştırmalarının sunulduğu yazın taraması ve tartışmasının yapıldığı bölüme ek olarak tezde yer alan üç makalenin sonuçları, Türkiye?deki işgücü piyasaında katmanlaşmanın olduğunu doğrular niteliktedir. İşgücü piyasasına katılım kararı ve ücret eşitsizliğinin belirleyicilerinin araştırıldığı ilk makale, kayıtlı ve kayıt dışı istihdam biçimleri arasında önemli ücret farklılıklarının olduğunu tespit ederek işgücü piyasasında bir katmanlaşma olabileceğini göstermektedir. İkinci makalede, kişilerin kontrolü altınma olmayan değişkenlerin, ücretlerdeki fırsat eşitsizliği üzerindeki etkisini incelenmiştir. Sonuçlar, cinsiyetin fırsat eşitisizliğinde en büyük paya sahip olduğunu göstermektedir. Son makale, dört işgücü piyasası durumu (kayıtlı ve kayıt dışı istihdam, çalışmama, istihdamda olmama/okulda olma) arasındaki geçişlerin analizlerine yöneliktir. Çok-durumlu çok-geçişli yarışan riskler modeli tahmin sonuçlarına ve tahmin edilen işgücü konumları arasındaki geçiş olasılıklarına göre kayıtlı ve kayıt dışı istihdam arasındaki geçişlerde önemli engeller olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the persistence of informal employment in Turkey and to test two hypotheses proposed by labor market segmentation theory (LMS) which suggest that there are persistent wage, security, working conditions, and control mechanisms differentials between the various segments of the labor market and the labor mobility between the segments is limited. In doing so, two data sets have been utilized: the Household Labor Force Survey (2006-2011) and the retrospective labor market history survey we have conducted. The findings of the three main essays, in addition to the one where the different conceptualizations of the informal sector have been discussed, confirm the segmented nature of the Turkish labor market. Specifically, by investigating the determinants of labor force participation decision and wage inequality in Turkey, the first essay provides clues on the segmentation between formal and informal employment due to the substantial wage differences between them. The second essay investigates the effect of variables over which one has no control on the degree of inequality of earnings in Turkey. The results reveal that gender accounts for the largest share of opportunity inequality. The last essay is devoted to analyze labor market transitions across four labor market states: formal employment, informal employment, non-employment, and out of labor market/schooling. The existence of limited labor mobility between formal and informal employment is verified through the computation of transition probabilities of individuals and the estimation results of a multi-state multi-spell competing risks model.