Labor informality in mexico since the 1980s: The reinforced poverty-gender nexus
1980'den günümüze Meksika'daki kayıt dışı işçilik: Pekiştirilmiş yoksulluk ve toplumsal cinsiyet bağı
  1. Tez No: 594546
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Birçok insan için temel gelir kaynağı olarak tanımlanan kayıt dışı işçilik, gelişmekte olan ülkelerde özellikle Sahra altı Afrika, Güney Asya ve Latin Amerika'da sıkça görünen bir fenomendir. Yoksullukla ve eşitsizlikle olan ilişkisinden ötürü, kayıt dışı işçilik gelişmekte olan ekonomilerde kalkınma sürecinde bir engel olarak görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaygın kayıt dışı işçiliğin yoksullukla olan ilişkisini Meksika örneği üzerinden, farklı yönetimler tarafından uygulanan neoliberal politikaların uygulanmasından beri, göstermektedir. Bunlara ek olarak, kayıt dışı işçilik ve tartışmasına ilkinin toplumsal cinsiyetle olan ilişkisi de incelenmiştir. Neoliberal politikaların Meksika'daki kayıt-dışı işçiliği nasıl ve ne ölçüde etkilediği; toplumsal cinsiyet farklılıklarının kayıt dışı işçilik, yoksulluk ve emek piyasası üçgenindeki etkisi, bu çalışmanın temel araştırma sorularıdır. Çalışmanın iddiası kayıt dışı işçiliğin kadın işçiler arasında daha yaygın olduğudur. Bunun sonucu olarak, yoksulluk problemi kayıt dışı işçi olarak kötü koşullar altında çalışan kadınlar arasında daha yaygın olduğu öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The presence of labor informality, defined as one of the fundamental sources of income for the vast majority of people, is a wide-spread phenomenon among developing countries, especially in Sub-Saharan Africa, South Asia and Latin America. The prevalence of labor informality has been considered as one of the major obstacles in the development process for developing economies due to its linkages with poverty and inequality. Furthermore, the concept manifests itself in different forms that are determined by sectorial and gender differences at national and international levels. The purpose of this study is to investigate the linkage between the persistence of labor informality and poverty-gender nexus by analyzing the case of Mexico since the transition to neoliberalism that had been carried out by different administrations. The main research questions in this study are how and to what extent the implementation of neo-liberal policies has affected the Mexican labor informality since the 1980s and how labor informality, poverty and gender differences in the labor market affect each other during this period.This study argues that the labor informality is more prevalent among the female workers in Mexico severely affecting the livelihood women more than men. Consequently, the issue of poverty has become more prevalent among women who are working informally under unfavorable working conditions.