How well do various assessment practices of the preparatory year English program predict the success of students for TOEFL ITP (Institutional Testing Program)? a case study at tobb university of economics and techonology department of foreign languages
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'ndeki farklı ölçme araçlarının TOEFL ITP'yi yordama geçerliliği
- Tez No: 347247
- Danışmanlar: DR. DENİZ ŞALLI ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
TOBB ETÜ Yabancı Diller Bölümünde İngilizce Hazırlık programına devam eden öğrenciler farklı ölçme yöntemleriyle değerlendirilir. Bu ölçme araçları düzey belirleme sınavını, ara sınavları, kısa sınavları ve okuma sınavlarını içerir. Yine bu öğrenciler hazırlık eğitimi sonunda bölümlerine başlayabilmeleri için TOEFL ITP sınavından gerekli olan puanı almalılardır. Ancak bu ölçme metotlarının dönem sonunda yapılan TOEFL ITP sınavını yordama geçerliliği sorgulanmalıdır. Bu sebeple, bu çalışma TOBB ETÜ'de hazırlanan ve uygulanan değişik ölçme araçlarının TOEFL ITP ile olan ilişkisini öğrenmeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, yine bu çalışma iki farklı açık uçlu anket ile bu ölçme araçlarının etkisi hakkında hem öğrencilerin hem de okutmanların fikirlerini almayı hedefler. Kırk sekiz okutman ve 421 öğrenci ankete katılmış, 337 öğrencinin sınav sonuçları Pearson Product Moment korelasyon ve çoklu regresyon ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda hem öğrencilerin hem de okutmanların umduğu gibi ara sınavlar ile TOEFL ITP arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak tek bir kısa sınav haricindeki tüm kısa sınavlar ile TOEFL ITP arasında düşük ancak yine pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Düzey belirleme sınavı ile TOEFL ITP arasında başlangıç ve orta seviyelerde herhangi bir ilişki bulunmazken yüksek seviyedeki gruplarda pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, her ne kadar öğrencilerin okuma sınavlarından aldıkları notların ortalaması ve TOEFL ITP arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunsa da katılımcıların yarısından çoğu bu sınavların TOEFL ITP başarısına olan etkisinin en az olduğu görüşündedir.
Özet (Çeviri)
Students studying in the preparatory program at TOBB ETU are assessed with various assessment practices (placement test, midterms, quizzes, and readers) and required to pass TOEFL ITP test to start their undergraduate education in their departments. However, how well these assessment practices predict students' performance in TOEFL ITP is a question that needs to be investigated. Therefore, the purpose of this study is to find out the relationship among in-house assessment practices and TOEFL ITP. Moreover, it aims to investigate both the instructors' and students' opinion on the effectiveness of these assessment practices on TOEFL ITP. Forty-eight instructors and 421 students filled in a half open-ended questionnaire, and the scores of 337 students were analyzed using Pearson Product Moment Correlation and Multiple Regression. The results showed that a higher correlation exists between midterms and TOEFL ITP, a situation which both instructors and students agreed on. In addition, low but still significant relationship was found between all the quizzes except one and TOEFL ITP. For the placement test, while no significant correlation was found for beginner and elementary levels, a low but significant correlation exist in intermediate and upper-intermediate levels. Lastly, even though a positive correlation is found between the average of reader exams and TOEFL ITP, more than half of the participants still think that they are the least efficient assessment practice.