Learning by design: An integrated approach for technological pedagogical content knowledge development
Tasarım yoluyla öğrenme: Teknoloji pedagoji alan bilgisine bütünleşik yaklaşım
  1. Tez No: 347251
  2. Yazar: ERDEM UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) gelişimlerini araştırmaktır. Bu araştırma 2013 yılının bahar döneminde, Türkiye?de bir devlet üniversitesinin Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü?nde verilen, ?Öğretmen Eğitiminde Teknoloji Üzerine Araştırma ve Uygulama? yüksek lisans dersindeki aktivitelere katılım bağlamında yapılmıştır. Bu durum çalışmasında, öğrencilerin TPAB gelişimleri, TPAB oyunu aktiviteleri içeren tasarım yoluyla öğrenme modülü ile izlenmiştir. Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (BÖTE), Sınıf Öğretmenliği ve Fen Bilgisi Öğretmenliği olmak üzere, Eğitim Fakültesi?nin farklı disiplinlerinden gelen 10 öğrenci araştırmada katılımcı olarak yer almıştır. Veri kaynakları Teknopedagojik Eğitim Yeterlik (TPACK-deep) ölçeği, araştırmacının gözlemleri, katılımcı görüşleri ve öğrenme materyallerinden oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre öğrenciler tasarım süreçlerinde yönlendirme ve odaklanma olmak üzere iki ana yöntem izlemişlerdir. Bu bulgu TPAB?a ulaşmak için birden fazla yol olduğunu göstermektedir. Ayrıca katılımcıların kendileri ile ilgili algıladıkları TPAB yeterliklerini öğretim uygulamalarına yansıttıkları gözlemlenmiştir. Son olarak, araştırmada uygulanmış olan tasarım yoluyla öğrenme modülünün öğrencilerin TPAB gelişimine olumlu yönde katkı yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to investigate the development of technological pedagogical content knowledge (TPACK) as students engaged in learning by design activities in the context of Research and Practice on Technology in Teacher Education course offered at a public university in Turkey in Spring 2013. Following the case study methodology, the research implemented learning by design (LBD) module that included TPACK game activities developed specifically to examine students? TPACK development in the course. Research participants included 10 graduate students from different disciplines in the Faculty of Education such as Mathematics Education, English Language Education, Computer Education and Instructional Technologies (CEIT), Primary School Education, and Science Education. Data sources included the TPACK-deep survey, researcher observations, reflection papers, and LBD artifacts. The research revealed that students used two major strategies in their design process, namely orientation, and focus. This result indicated that there were multiple pathways of reaching TPACK. Students? self-perceived TPACK competency was found to be reflected in their instructional practices. Lastly, LBD module implemented in the study was identified as having positive impact on students? TPACK development.