Othering and hybridity in Joseph Conrad's Almayer's Folly
Joseph Conrad'in Almayer's Folly adlı romanında ötekileştirme ve melezleştirme
- Tez No: 347287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J. M SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde Joseph Conrad'ın Almayer's Folly adlı romanı ötekileştirme ve melezleştirme kavramları açısından analiz edilmiştir. Ötekileştirme kavramının farklı açılardan ele alınmasının üç nedeni vardır: 1) ?Kim kimi ötekileştiriyor?? sorusunun kesin bir yanıtı yoktur, çünkü hem Avrupalı hem de Avrupalı olmayan karakterler arasında sürekli devam eden bir güç çatışması vardır. 2) Romandaki ötekileştirme kavramı sadece tek bir açıdan incelenemez, çünkü roman insanlık kavramının ve de yaşanılan çatışmaların belirsizliğine dayanmaktadır. 3) Romanda yansıtılan Conrad'ın hayata bakış açısı belli bir grupla sınırlandırılamaz, çünkü evrenseldir. Melezleştirme kavramı üç ana başlıkta incelenmiştir: belirsizlik, taklit ve melezleştirme.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Joseph Conrad?s Almayer?s Folly in terms of two theoretical concepts; othering and hybridity. The first theoretical concept, othering, is analysed from various perspectives for three main reasons: 1) The question of ?Who is other to whom?? cannot be answered thoroughly because there is a continuous power struggle between the European and the non-European characters. 2) The theme of othering in the novel is based on a view of humanity and its conflicts that is radically ambivalent, and thus cannot be analyzed from one perspective only. 3) Conrad?s world view which is reflected in the novel is not limited to one group of people, but tends to be universal. The second theoretical concept, hybridity, is analyzed under three subtitles: ambivalence, mimicry and hybridity.