Polistiren ile aligatik esterlerin etkileşimlerinin ters gaz kromatografisi yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 34740
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDANE YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu polistirenin, siklo hekzan ve bazı alifatik esterlerle etkileşimlerinin ters gaz kromatografisi ile incelenmesidir. Siklohekzan, metil, etil, izo propil, n-butil, izo butil, t-butil ve izo amil asetatlar için deneysel olarak elde edilen alıkonma zamanları kullanılarak spesifik alıkonma hacimleri (Vg ) hesaplandı. İlgili çözücüler için alıkonma diagramları çizildi. Bu çözücüler ile polistiren arasındaki termodinamik etkileşimler çözücülerin polimer üzerindeki denge sorpsiyonlarının meydana geldiği bölge olan 150-210°C sıcaklık aralığında aşağıdaki miktarların hesaplanmasıyla incelendi. Sonsuz seyreltiklikteki ağırlık fraksiyonu aktivite katsayıları (O, ), çözünme ısıları (AHS), sonsuz seyreltiklikteki kısmi molar çözünme ısıları (AH* ) ve Flory-Huggins termodinamik etkileşim parametreleri (%l2 ). Çekirdek hacimlerden hesaplanan polimer çözücü etkileşim parametreleri * (X12 ) ve değişim enerji parametreleri (x12) de Flory ve çalışma arkadaşları tarafından verilen serbest hacim teorisi kullanılarak bulundu. Sonradabu değerlerin sıcaklıkla ve homolog seride değişimi yorumlandı. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to investigate the interaction between PS and some aliphatic esters as well as cyclohexane by inverse gas chromatography. The spesific retention volumes of cyclohexane, methyl, ethyl, iso propyl, n- butyle, iso butyl, tert-butyl and iso amyl acetates were determined by using the experimental retention times. The retention diagrams of the related solvents were plotted. Thermodynamic interactions between PS and related solvents were examined at the temperature range between 150 and 210 °C, being the region occured equilibrium sorption of the solvents on the polymer, by calculation of the following quantities. The weight fraction activity coefficients at the infinite dilution (fi, ), the heats of solution (AHS), the partial molar heats of mixing at infinite dilution (AHj ) and Flory-Huggins thermodynamic interaction parameter (%l2 ). The polymer solvent interaction parameter calculated from care volumes # (X12 ) an exchange energy parameters (x12) were also found by using free volume theory given by Flory and coworkers. Then, the variation of these values with temperature and with homolog series were interpreted. ¥111