Sikloheksen orta zincirli polistiren veya polikaprolakton polimerlerinin karakterizasyonu ve sıcaklığa bağlı yapısal davranışlarının incelenmesi
Characterization of polystyrene or poly (?-caproloctone) with cylohexene mid-chain polymers and investigation of their temperature-dependent structural behaviors
- Tez No: 305918
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İDE, PROF. DR. SEVGİ HAMAN BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Orijinal fonksiyonel polimerlerin sentezi ile karakterizasyonları, biyomakromoleküler uygulamalar ve teknolojik gelişmeler için oldukça önemlidir. Poli(?-kaprolakton) (PCL) biyoçözünür alifatik poliesterdir ve kolayca kristalleşebilme özelliklerinden dolayı diğer polimerlerle birlikte teknolojik uygulama alanları geniş olan polimer blendler oluşturabilirler. Biyoçözünür olmayan polistiren, sitiren halkalarından oluşan uzun zincirli hidrokarbondur. Elektrofilik yer değiştirme reaksiyonları verebilir, asit, alkali ve tuzlara dayanımı yüksektir.Bu tez çalışmasında, polistiren ve poli(?-kaprolakton) temelli sikloheksen (CH) polimerlerin (sırasıyla PSt-CH-PSt ve PCL-CH-PCL) oda sıcaklığındaki, yapısal karakterizasyonları, FTIR (Kırmızı Altı) Spektroskopi, SAXS (Küçük Açı X-Işını Saçılması) ve XRD (X-Işını Kırınımı) yöntemleri ile toz formlarında ve farklı çözeltilerde yapılmıştır.Çözelti içindeki nano boyutlu yapısal değişimler, SAXS yöntemi ile farklı sıcaklıklarda (22-50°C) incelenmiştir. Ayrıca, değişen sıcaklıklarda kaydedilen infrared spektrumlarından faz geçişleri ve erime sıcaklıkları belirlenerek, Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ile elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır.Böylece orijinal iki polimer örneğin yapıları ve sıcaklığa bağlı yapısal davranışları hem moleküler hem de nano boyutta incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis and characterization of novel functional polymers are important for biomacromolecular applications and technological developments. Poly (?-caprolactone) (PCL) is a biodegradable aliphatic polyester and polymer blends can be occured by these polymers due to their easy crystallization property. Non biodegradable polystyrene (PSt) is a long chain hydrocarbon and can cause electrophillic substitution reaction. It is also good resistance to alkalis, salt solutions and dilute inorganic acids.Structural characterization of cyclohexene (CH) mid-chain functional polymers of polystyrene and poly(?-caprolactone) (PSt-CH-PSt and PCL-CH-PCL, respectively) has been carried out by FTIR, SAXS and XRD methods in the content of this thesis. Structural analysis of the samples has been done in their natural (powder) form and in different solutions at room temperature.Nano sized structural changes of the samples have been investigated by using SAXS method in different solutions and temperatures (22-50°C). On the other hand, phase transitions and melting temperatures of the samples have been determined using variable temperature FTIR spectra. These results have also been compared with those of Differential Scanning Calorimetry (DSC).As a result of the study, molecular and nanosize structural characterizations and thermo response behaviors of the polymers have been investigated.