Seyfullâh Nizâmoğlu Dîvânı: İnceleme-tenkitli metin
Seyfullâh Nizâmoğlu Dîvâni: Studying-critical reviewed text
  1. Tez No: 347428
  2. Yazar: İDRİS SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK ARMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 554
Özet
Seyfullâh Nizâmoğlu, XVI. yüzyılda yaşamış bir şairdir. Şairin mürettep bir dîvânı bulunmaktadır. Bu çalışma, Seyfullâh Nizâmoğlu dîvânı üzerine yapılan detaylı bilimsel inceleme çalışmasıdır. Seyfullâh Nizâmoğlu Dîvânı'nın 17 yazma nüshası ve 3 külliyatı vardır. Biz bu nüshalardan 12 tanesini göz önünde tutarak yaptığımız karşılaştırma sonucu kurduğumuz“Tenkitli Metin”de sırasıyla 7 kaside, 248 gazel, 27 musammat, 1 kıt'a, 8 rubâî, 1 muamma ve 30 mesnevi 23 müfred ve 51 hece vezniyle yazılan şiir tespit etmiş bulunmaktayız. Dîvân üzerine yapılan incelemede, Seyfullâh Nizâmoğlu Dîvânı'nında dini ve tasavvufi konuların işlendiği görülmüştür. Anahtar Sözcükler Seyfullâh Nizâmoğlu, Dîvân şiiri, Tasavvuf, XVI. yüzyıl, tenkitli metin
Özet (Çeviri)
Seyfullâh Nizâmoğlu is a poet who lived in XVI. century. He hasn't got a compiled dîvân. This work is the first academic one carried out on Seyfullâh Nizâmoğlu's dîvân. There are twelve manuscripts and one printed copy of Seyfullâh Nizâmoğlu's dîvân. İn this“Critical Work”that we prepared in accordance with the result of the comparison we made regarding the manuscripts existing in the Milet Library, there are, in order, 7 kaside, 248 ghazal, 27 musammat, 1 kıt'a, 8 rubâî, 1 muamma ve 30 mesnevi. 23 müfred, 51 ilâhî. İn the study made on the dîvân, it was seen that religious and sufistic topics were handled in the Dîvân of Seyfullâh Nizâmoğlu. Key words Seyfullâh Nizâmoğlu, Dîvân Poems, Sufism, XVI. Century, Critical Reviewed Text