Dîvânu Lugâti't-Türk'te sıfatlar
Adjectives in Dîvânu Lugât-it Türk
  1. Tez No: 347453
  2. Yazar: SEMA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİREL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dîvânu Lugâti't-Türk'te Sıfatlar? adlı tezi hazırlarken tarama yöntemini kullanarak DLT'de geçen sıfatları bir araya topladık ve tasnifini yaptık. Bu tasnifi yaparken öncelikle sıfatları niteleme ve belirtme sıfatları olmak üzere iki ana başlık halinde ayırdık. DLT'deki niteleme sıfatlarını incelerken detaylı bir tasnif için, sıfatın bildirdiği anlama göre kendi arasında farklı başlıklara ayırdık ve DLT'de kullanılan sıfat türünün en fazla ?Niteleme Sıfatı? ve niteleme sıfatları içinde de ?Durum Bildiren Niteleme Sıfatları? olduğunu gördük.Divan'daki ?Belirtme sıfatlarının? tasnifini yaparken bilindiği şekliyle dört başlığa, sayı sıfatlarını ise beş ayrı başlığa ayırdık, ancak bunun dışında yine ayrıntılı bir tasnif için belirtme sıfatlarını da kendi içinde farklı kategorilere ayırdık. Bu ayrımı yaparken niteleme sıfatlarından farklı olarak sıfatın anlamına göre değil, belirttikleri isme göre gruplandırdık.
Özet (Çeviri)
While we were preparing the thesis called ? The Adjectives in Dîvânu Lugâti?t-Türk, first of all by using hatching system, We collected and classified the Adjectives which are mentioned in DLT, While we were classifying,first we separated the Adjectives as Qualifying Adjectives and Defining Adjectives with two headlinesFor a detailed classification, while we were examining the Qualifying Adjectives in DLT, we separated inside them in different headlines according to the meaning of the Adjectives and we saw that the species of the Adjectives used in DLT were the Qualifying Adjectives the most and the State Declaration Qualifying Adjectives were inside the Qualifying Adjectives.In Divan , while we were classifying, we separated Defining Adjectives into four groups, the numeral Adjectives into five groups; but for a detailed classification, we seperated the defining Adjectives inside different categories, like in the Qualifying Adjectives.While we were doing these classifying, we grouped them according to the names which are declared, not according to the meaning of the adjectives.KEY WORDS : Classification The Adjectives in Dîvânu Lugâti?t-Türk