Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin duygusal zeka ve beş faktör kişilik özellikleri açısından incelenmesi
An investigation of universty students' resilience level on the view of trait emotional eq and the five factor personality traits
  1. Tez No: 347489
  2. Yazar: ESİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin; Psikolojik Sağlamlık düzeylerinin, Duygusal Zeka Kişilik Özelliği ve Beş Faktör Kişilik Özellikleri açısından incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu; 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılında, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi ve Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksek Okulunda öğrenimlerine devam eden, 523'ü kız, 243'ü erkek, toplam 766 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmada, veri toplanması amacıyla; Deniz, Özer ve Işık (2013) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan, Duygusal Zeka Özellik Ölçeği-Kısa Formu, Kendini Toparlama Gücü Ölçeği (Terzi,2006), Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, (Bacanlı, İlhan, Aslan, 2007) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde; t testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi kullanılmıştır. Psikolojik sağlamlık, duygusal Zeka özellikleri ve beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelâsyon Katsayısı Tekniğinden yararlanılmıştır. Duygusal Zeka özellikleri ve beş faktör kişilik özelliklerinin psikolojik sağlamlığı anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığı ise çoklu regresyon analizi tekniği ile hesaplanmıştır. Üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlıklarının (bazı demografik değişkenlerle), Duygusal Zeka Kişilik Özelliği ve Beş Faktör Kişilik Özellikleri vii değişkenleri ile incelendiği analiz sonuçlarında; cinsiyet, sınıf düzeyi ve aile geliri değişkenine göre, psikolojik sağlamlık puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılaşma bulunmamıştır. Ebeveynlerinin tutumunu demokratik olarak değerlendiren öğrencilerin psikolojik sağlamlık puan ortalamaları, ebeveynlerinin tutumunu suçlayıcı ve otoriter olarak değerlendirenlerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinin duygusal Zeka özellikleri ile psikolojik sağlamlık puanları arasında anlamlı ilişki olduğu görülmektedir (Duygusal Zeka özelliklerinden iyi oluş, öz kontrol, duygusallık ve sosyallik alt boyutları psikolojik sağlamlıktaki toplam varyansın % 44'ünü açıklamaktadır).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate psychological Resilience of universty students along with a group of demographic variables, in terms of Trait EQ and Big Fıve Personality Factors The participants comprised 766 students of whom 243 were men and 523 were women. from six different faculties of Necmettin Erbakan University- Ahmet Keleşoğlu Education Faculty and Selcuk University's Faculty of Vocational Education, Faculty of Engineeering, Faculty of Architecture, Faculty of Health Sciences, Faculty of Technical Education and School of Physical Education and Sports in the spring semestr of 2011-2012 academic year. As a research instruments in this study , TEIQue-SF- The Trait Emotinal Intelligence Questionnnaıre SF-Turkish Form (Deniz,Özer,Işık, 2013), Resilience Scale (Terzi, 2006), Adjective Based Personality Scale (Bacanlı vd., 2007) and a Personal Information Form (Demographic Data Form) prepared by researcher were used for data collection. t Test, Tukey Test, One way analysis of variance and multiple regression analysis were conducted to analyze the data. Pearson product moment corrrelation coefficients were calculated in order to examine the relation between Resilience of universty students, Big Five Personality Factors and Trait Emotıonal EQ . Results of the study indicated that there was no significant difference among the mean scores of universty students' psychological resilience in terms of gender, class level and family income variables. The mean scores of students whose evalutions about their family as a democratic parenting style was higher than the mean scores of students whose evaluations about their family as a incriminating and authoritorian style. The results showed that there x was a significant relation between TEQ and Big Five Personality Factors of universty students. Well being, Self Discipline, Emotionality and Sociability subscales of TEQ accounted for 44% of the variance.