Lojistik hizmet üreten firmalar için etkili organizasyonel yapıların oluşturulması ve lojistik operasyonel planların geliştirilmesi
Forming efficient organizational structures and developing logistics operational plans for logistics service providers
  1. Tez No: 347512
  2. Yazar: MUSTAFA TANYEL
  3. Danışmanlar: DR. DOĞAN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Rekabet şartlarının ağırlaşması, ürün çeşitliliğinin artması, ürün ömür döngüsünün kısalmasına bağlı olarak tedarik zincirinin beraberinde getirdiği kompleks ve karmaşık yapı; düşük maliyet, yüksek hizmet seviyesi ve modern ve gelişmiş kalite anlayışı ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu durum, üst düzey lojistik yöneticilerin dikkatini sıfır hata veya hatasızlığa sahip olan, hız, dağıtım hassasiyeti, yüksek kalite, yüksek müşteri hizmetleri, profesyonellik, uzmanlık, verimlilik, etkililik, akıllı tedarik zinciri ve tek noktadan bir kerede alma vb. yeteneklere odaklanmış yeni nesil, yaratıcı ve rekabetçi lojistik sistemleri ve organizasyonları kurmaya yöneltmiştir. Ayrıca, kurulan bu sistemlerin ve organizasyonların uygulama alanına yansıması olan lojistik stratejik, taktik ve operasyonel planlama sürecinin önemi organizasyonlar için vazgeçilmez bir unsur olmuştur.Dolayısıyla, bu yeteneklere sahip etkili lojistik organizasyonel yapıların oluşturulması ve bu yapıların destekçisi olan etkili, verimli ve rekabetçi planlardan olan lojistik operasyonel planlama sürecinin yeni bir yaklaşımla ortaya konulması ihtiyacı önemli görülmüştür.Bu araştırma ile söz konusu bu ihtiyacı giderecek, fonksiyonel, entegre, birbirleriyle ilişkili, bütünleşik, kapsayıcı ve kombine özelliklerini taşıyan ve ?Modüler Lojistik Organizasyon ve Planlama Süreci? olarak adlandırılan bir yaklaşım ortaya konmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Organizasyon, Lojistik, Lojistik Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi, Lojistik Uygulamalar, Türk Lojistik Sektörü, Lojistik Organizasyonel Yapılar, Lojistik Operasyonel Planlama, Modüler Lojistik Organizasyon ve Planlama.
Özet (Çeviri)
Worsening competition conditions, increased product variety, complex and complicated supply chain structure depending on shorteningproduct life-cycle have led to low cost, high service level and modern andsophisticated quality understanding need. This need has directed top-levellogistics managers' attention to set up next generation, creative andcompetitive logistics systems and organizations with no error which have focused capabilities like speed, distribution accuracy, high-quality, highcustomer service, professionalism, expertise, efficiency, effectiveness,intelligent supply chain, taking from one place at one time and so on. Also, logistics strategic, tactical and operational planning process which are reflections of these systems and organizations in implementation area have become essential elements.Therefore, the need for developing a new approach about effective logistics organizational structures having these capabilities and effective,efficient and competitive logistics operational planning that supports these structures have been considered as important.To meet this need, a functional, integrated, interrelated, inclusive, and combined approach named as“Modular Logistics Organization andPlanning”has been developed with this research.KEYWORDS : Organization, Logistics, Logistics Management, Supply Chain Managament, Logistics Implementations, Turkish Logistics Sector, Logistics Organizational Structures, Logistics Operational Planning, Modular Logistics Organization and Planning