Irak ve Lübnan krizlerinde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin kriz yönetim politikaları: 2000-2010
Crisis management policies of the United Nations and European Union in the crises of Iraq and Lebanon: 2000-2010
- Tez No: 347517
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
2000 sonrası Irak ve Lübnan krizlerinde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği'nin kriz yönetim politikalarının incelendiği bu çalışmada aşağıdaki sonuçlara varılmıştır.Güvenlik Konseyi'nin Irak Krizi (2'nci Körfez Savaşı) öncesinde başarısız olduğu, 2'nci Körfez Savaşı sonrasında ise Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması açısından başarılı olduğu; ancak gerek 2006 Lübnan Krizi öncesi gerekse 2006 Lübnan Krizi sonrası başarısız olduğu ortaya çıkmıştır.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile Ekonomik ve Sosyal Konseyi politika ve uygulamalarının Birleşmiş Milletler Milenyum Deklarasyonu'nun ruhuna uygun olduğu, bununla birlikte Lübnan'a oranla Irak'ın Birleşmiş Milletler yardımından daha fazla yararlandığı ortaya çıkan diğer bir sonuçtur.Avrupa Birliği'nin Irak ve Lübnan'a yönelik politika ve uygulamalarında Birleşmiş Milletler ile uyumlu hareket ettiği görülmekle birlikte, politikaların esasını Avrupa'daki tanımlamalarla liberal demokratik değerlerin (ABD'deki tanımlamalarla muhafazakâr değerlerin) oluşturduğu gözlemlenmiştir.Irak'ın kapitalist sistemin yörüngesine oturduğu ve haydut devlet olma vasfını kaybettiği, Lübnan'ın ise liberal demokratik değerleri benimseme sürecinin Lübnan İç Savaşı'na kadar uzanmasından dolayı, Avrupa Birliği ile daha yoğun ve sistematik bir ilişki içersinde olduğu, Irak'ın ise bu süreçle 2'nci Körfez Savaşı sonrası tanıştığı tespit edilmiştir.Irak için güvenli bir gelecek kendi iç sorunlarını çözmesine bağlı iken, Lübnan'ın geleceği Güvenlik Konseyi'nin istikrara zorlayıcı eylemlerine bağlıdır. Irak'ın içine dâhil edildiği sistem, kendi geleceği için bir garanti iken, Lübnan, mevcut sistemin mağduru durumundadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in the cases of Iraq and Lebanon crises after 2000, crisis management policies of the United Nations and the European Union have been analyzed and it has been reached the following results.It has been come on the scene that Security Council failed before Gulf War II; but worked well after Gulf War II in executing the Security Council resolutions. On the other hand, Security Council failed not only before 2006 Lebanon Crisis but also after it.The policies and the practices of the United Nations General Assembly and Economic and Social Council have been complied with the spirit of the United Nations Millennium Declarations. Lebanon, however, has been benefited from the assistance of the United Nations more than Iraq has.Though The European Union?s policy and practices towards Iraq and Lebanon are compatible with the United Nations, it has been observed that liberal democratic values in terms of the definitions in Europe (conservative values in terms of the definitions in USA) form the basis of the policies.Whilst Iraq sat in orbit of the capitalist system and lost the attribute of being rough state, Lebanon is in a more intensive and systematic relationship with the European Union because of the fact that the process of adoption of liberal democratic values for Lebanon dates back the Lebanese Civil War. On the other hand, it has been identified that Iraq met this process after Gulf War II.While a secure future for Iraq is dependent on solving its own internal problems, the future of Lebanon is dependent on the Security Council?s actions forcing the stability. The system into which Iraq has been included is a guarantee for the future of Iraq; Lebanon is in the position of a victim of the current system.